Respekt: Aféra kolem podezřelého tendru ČSÚ pokračuje

Praha - Zítřejší vydání časopisu Respekt se znovu věnuje závažným podezřením kolem půlmiliardového tendru na počítačový systém pro Český statistický úřad. Nová zjištění se týkají práce výběrové komise a okolností výběru. Soutěž vyhrála společnost Hewlett-Packard. Policie se výběrovým řízením začala zabývat poté, co ho za zmanipulované označil Vladimír Kovář, jehož firma Unicorn v něm neuspěla.

Málo odborníků v komisi, nedodržení zadání a koordinátor bez zkušeností s tendry. Indicie, které podle Respektu naznačují, že půlmiliardová zakázka pro statistiky nemusí být v pořádku. V komisi například nebyli všichni odborníci na technické parametry soutěže. „Je tam například paní, která se zabývá demografií, tudíž dost těžko dokáže posoudit tuto softwarovou zakázku,“ říká Ondřej Kundra z Respektu.

Místopředseda úřadu, který měl zakázku na starost, to ale odmítá. „Jsou to lidi, kteří působí v oblasti akademické obce. Najít člověka, který je špičkovým odborníkem, není v IT firmě a v poslední době tam nebyl, je poněkud problematické,“ vysvětluje místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Podle zjištění Respektu měla navíc komise na posouzení nabídky společností Hewlett-Packard a Unicorn čtyři týdny. Aby stihli její členové 800stránkové svazky prostudovat, průvodce hodnocením a předhodnocení jim připravil Radek Holiš, odborník najatý koordinátorem tendru. Před čtyřmi lety však pracoval ve firmě budoucího vítěze.

Holiše si najala advokátní kancelář Karla Fišera, která u soutěže pro statistický úřad od začátku asistovala. A to je další pochybnost. Podle Respektu nemá kancelář s tendry velké zkušenosti. Vítězná firma navíc údajně nesplnila podmínku zadání, protože včas nedodala kopii nabídky i v elektronické podobě.

„Podle informací a materiálů, které máme k dispozici, to Hewlett-Packard dával do elektronické podoby až dvanáct dní poté, co byla zakázka uzavřena,“ tvrdí Kundra. „Při takzvaném otevírání nabídek tam ta cédéčka byla. A nikdo pak na ně už nesahal v tom smyslu, že by tam něco doplňoval,“ oponuje Drápal. Úřad trvá na tom, že soutěž byla v pořádku, a čeká na výsledky šetření policie a antimonopolního úřadu.