Na Chrudimsku jsou nesjízdné silnice, klouže i zbytek Česka

Praha – Následky nedělního sněžení jsou podobné jako před týdnem – málokterá silnice je zcela holá a bezpečně sjízdná. Na Chrudimsku je kvůli sněžení, silnému větru a popadaným stromům stále uzavřeno pět úseků regionálních silnic. Další tahy byly uzavřeny na Vysočině, především v okolí Chotěboře a Golčova Jeníkova. Průměrně přes noc napadlo deset až patnáct centimetrů sněhu, ale vyskytují se i dvoumetrové závěje. Se sněhem bojují také železničáři. Na třech místech se v Česku srazil i vlak s osobním autem. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Silničářům v Pardubickém kraji se dnes odpoledne podařilo zprovoznit pět z deseti úseků silnic, které byly uzavřeny kvůli sněhu. Všechny jsou na Chrudimsku. Řidiči již mohou projet menší komunikace v okolí Hlinska, sněhové překážky zatím nadále brání provozu v Železných horách. Uzavřená je silnice z Biskupic na hranice kraje a z Libkova do Krásného. Neprůjezdné jsou také komunikace z Nasavrk do Hradiště a z Polánky na Chlum. Kvůli stromům a větvím, které spadly na silnici a bylo nutné je odstranit, je již týden neprůjezdná silnice z Rabštejnské Lhoty do Pohledu. Podle silničářů by měla být volná zítra dopoledne. Sanitku museli hasiči vyprošťovat u obce Rychnov, kde záchranáři spěchali k malému chlapci, který se dusil.

Na Vysočině sněžilo a foukalo i v noci na pondělí a v severních částech napadlo až 10 centimetrů nového sněhu. Nejvíc uzavřených silnic druhé a třetí třídy bylo na Havlíčkobrodsku. V oblasti Chotěboře a u Golčova Jeníkova bylo neprůjezdných a uzavřených celkem 6 úseků. Jako první z cekem sedmi uzavřených tras zprůjezdnili silničáři už kolem deváté hodiny silnici mezi Kejžlicemi a Bratroňovem. Další úseky se podařilo alespoň částečně zprůjezdnit už během dopoledne.

Video Sníh způsobil problémy v dopravě
video

Sníh způsobil problémy v dopravě

Na 16 hodin byla mimo provoz železniční trať mezi Ledečkem a Uhlířskými Janovicemi na Kutnohorsku. České dráhy nemohly kvůli špatné sjízdnosti silnic nasadit ani náhradní autobusy. Před polednem byla uzavřena trasa mezi Velkou Kraší a Javorníkem ve Slezsku a odřeknuty dva vlaky, trať se však podařilo už během odpoledne zprůjezdnit. Komplikaci způsobila také spadlá trolej v pražských Vršovicích, zapadané koleje na odstavném nádraží a především vykolejená lokomotiva na hlavním nádraží. Provoz na železnici komplikovaly také tři nehody na železničních přejezdech. Osobní vlak se srazil ráno s autem v Jirkově na Chomutovsku, tragická havárie uzavřela přejezd v Troubsku na Brněnsku a k poslednímu střetu vlaku s osobním vozem došlo v Jindřichově Hradci.

Silničáři varují před cestováním po Karlovarském kraji, kde v noci sněžilo, ale po ránu se oteplilo a přišla obleva. Pod vahou těžkého mokrého sněhu popraskaly větve a popadaly na silnice. Zatím se je daří odstraňovat, aby cesty zůstaly sjízdné, ale s touto komplikací musí řidiči počítat patrně po celý den. Hasiči vyjížděli od nedělní noci už desetkrát odstraňovat popadané stromy. Nejčastěji na Chebsku, hlavně v oblasti mezi Mariánskými Lázněmi, Kladskou a Teplou. Tady v noci i nejvíce sněžilo. Další výjezdy směřují k odstraňování nebezpečných rampouchů na okapech domů.

V Jihomoravském kraji byla dopoledne kvůli uvízlému kamionu několik hodin uzavřena silnice mezi Černou Horou a Krhovem. Policisté dopravu odkláněli přes Lysice.

Velká města jsou průjezdná, zejména ve vedlejších ulicích ale musí řidiči i chodci očekávat problémy. V Praze se během nočního sněžení dařilo udržovat průjezdné hlavní komunikace, vedlejšími ulicemi se ale Technická správa komunikací začala zabývat až dopoledne, kdy již nesněžilo. Padající sníh poškodil v pražských ulicích také desítky zaparkovaných aut. Technické služby už také začaly do Vltavy shazovat sníh, který v posledních dnech navezly na náplavku Na Františku. V Brně jsou silnice protažené a prosolené. Jezdí i všechny hromadné dopravní prostředky, cestující jen musí počítat s lokálními zpožděními. Také na ostravských ulicích leží zbytky rozježděného sněhu. Celkem šest lidí dnes padající sníh zranil.

Správcům dálnic se daří svěřené úseky udržovat, autostrády jsou tak vesměs holé a mokré. Na dálnici D1 se na Vysočině a v Jihomoravském kraji místy vyskytují zbytky rozbředlého sněhu. Ráno musela být krátce uzavřena dálnice D1 na 170. kilometru ve směru na Brno, protože tam řidič kamionu nezvládl svůj stroj. Nehody zkomplikovaly dopoledne provoz také na dálnici D11 nebo na rychlostní silnici R35.