Rath chce, aby kraj převzal dluhy za oblastní nemocnice

Praha - Oblastní nemocnice v Kladně, Příbrami a Kolíně nejsou podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) schopny splácet úvěry, které si spolu s krajem vzaly na rekonstrukce svých areálů. Závazky proto převezme kraj – prý kvůli tomu, že by se zařízení jinak mohla ocitnout v konkurzu. Návrh ČSSD byl schválen většinou zastupitelů, opoziční ODS se to ale nelíbí. Občanští demokraté také protestují proti záměru vedení kraje převést veškerý majetek oblastních nemocnic do jedné organizace - Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení. O zápis do registru neziskových zařízení totiž žádají samotné nemocnice, respektive akciové společnosti, a podle ODS hrozí, že o majetku těchto nemocnic budou rozhodovat tři lidé z představenstva nemocnic dosazení hejtmanem Rathem a kraj přijde o kontrolu nad majetkem těchto zařízení.

Nemocnice dosud platily 15 procent z přijatých úvěrů, kraj hradil 85 procent. Částka, kterou kraj i s nemocnicemi dluží, dosahuje podle hejtmana na tři miliardy korun. Nyní bude tento závazek ležet jen na bedrech kraje. Zastupitelé dnes schválili, že kraj zaplatí i celou částku za nemocnice, tedy jistinu, úroky i poplatky.

Rath tvrdí, že bývalé vedení kraje prodávalo majetek nemocnic pod cenou a účetními triky zastíralo ztráty v hospodaření nemocnic. Oklamalo tak prý banky, které nemocnicím půjčily. Již tehdy bylo jasné, že nemocnice tyto závazky nejsou schopny splácet, prohlásil Rath. „Nemocnice nejsou dlouhodobě v dobré ekonomické situaci, nemají na splátky těchto dluhů, navíc ty úvěry dostaly v době, kdy nehospodařily dobře a skrývaly účetní ztráty, které byly stamilionové,“ tvrdí hejtman.

Podle něj šlo o úvěrový podvod a zvažuje kvůli tomu trestní oznámení. Věc zadá právníkům, kteří mu k tomu zpracují analýzu. Zároveň se obrátí na banky a pošle jim účetní závěrky oblastních nemocnic za uplynulá období.

Podle šéfa středočeské ODS a bývalého hejtmana Petra Bendla bylo cílem přimět manažery nemocnic k ekonomickému chování. Prohlásil, že současní členové představenstva Aleš Buriánek, Jan Mach a Kateřina Pancová jsou kamarádi hejtmana a kraj z nich snímá povinnost chovat se ekonomicky. Vedení hejtmanství podle něj v obavách z propadů příjmů „stahuje kalhoty před brodem“.

Bendl mluví o tunelování

Rath v diskusi naopak poukázal na některé kroky bývalých vedení krajských nemocnic a dodal, že je Bendl schopen říkat ty „největší nehoráznosti a vůbec se nezačervenat“. „Já tomu rozumím, vy jste dělali všechno bezvadně, jenom my to teď musíme všechno zaplatit,“ dodal. Zástupci ODS kontrovali, že šlo o částky na investice, které by jinak nebyly nikdy uskutečněny.

ODS se také nelíbí záměr vedení kraje převést veškerý majetek oblastních nemocnic do jedné organizace. Podle ODS hrozí, že právě Pancová, Buriánek a Mach budou mít nad nemocnicemi absolutní kontrolu. Podle Bendla jde o neprůhlednou transakci, která připomíná tunelování.

Záměr, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou, Rath avizoval hned po krajských volbách, v nichž ČSSD zvítězila. Výhodou sdružení nemocnic do holdingu má být mimo jiné to, že zařízení ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb. Kraj pod Rathovým vedením opakovaně žádal o převod nemocnic do neziskového holdingu, ministerstvo zdravotnictví mu ale kvůli údajným procesním a právním chybám nevyhovělo. Nově proto nežádá kraj, ale samotné akciové společnosti.