Senátoři připraví žalobu na KSČM do několika týdnů

Praha - Speciální komise dnes v Senátu debatovala o protiústavnosti KSČM. Chystaná žaloba na tuto parlamentní stranu tak dostala jasné kontury. Středopravicoví senátoři se v ní domáhají, aby Nejvyšší správní soud činnost komunistům pozastavil. Rozhodnutí, zda bude žaloba skutečně podána, je ale na vládě, která ho už jednou oddálila.

„Chceme navrhnout pozastavení činnosti KSČM z důvodu porušování článku pět Ústavy ČR,“ uvedl pro ČT advokát Stanislav Němec. KSČM by podle některých senátorů měla odstranit zmínku o komunismu ze svého názvu a současně by měla jasně a zřetelně odmítnout ideologii marxismu a leninismu. Avšak dříve než to udělá, měl by Nejvyšší správní soud pozastavit její činnost. Zůstává však otázkou, zda vláda návrh k soudu podá. Mezi ministry má totiž návrh své zastánce i odpůrce. Žaloba by měla mít finální podobu do několika týdnů.

Vojtěch Filip (KSČM):

„I kdyby tak vláda rozhodla, KSČM se toho nebojí. Problém je ovšem v tom, že už nyní to vzbudilo velkou nevoli velké skupiny levicových stran v Evropě a ve světě.“

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb tvrdí, že vyjádření soudu by bylo vhodné jak pro samotné komunisty, tak pro celou společnost. Naopak komunistický předseda Vojtěch Filip z procesu strach nemá: „Nevěřím tomu, že by vláda podala takový návrh, ale pokud by tak učinila, tak se toho KSČM nijak neobává.“ 

Pecina v proces nevěří

Martin Pecina, tedy člen vlády, který by měl v podání návrhu hlavní slovo, však příliš nevěří, že by vláda měla dostatek důkazů. Právě ministr vnitra už jeden návrh na posouzení ústavnosti KSČM z jednání kabinetu stáhl. Horní komora se tehdy opírala o oficiální materiály strany. V nich senátoři našli 76 výroků, které jsou podle nich protiústavní. 

Pokud by návrh horní komory doputoval až k Nejvyššímu správnímu soudu, šéf komunistů Vojtěch Filip už dříve řekl, že se bude bránit právní cestou. Postup Senátu totiž považuje za nelegitimní. „Nechceme zrušit stranu, ale pozastavit její činnost do té doby, než odstraní nedostatky,“ uvedl jeden z předkladatelů návrhu a člen senátní komise Jaromír Štětina.