Uzavřena zůstává poslední silnice, vozovky namrzají

Praha - V Pardubickém kraji zůstává kvůli závějím uzavřena poslední silnice –  nepříliš využívaný tah z Křižanovic k přehradní hrázi na Chrudimsku. Ostatní neprůjezdné úseky, jejichž počet v pondělí dopoledne dosáhl devíti, se již silničářům podařilo uvolnit. Naposled silničáři zprovoznili silnici z Rabštejnské Lhoty do Čejkovic. V Královéhradeckém kraji ovšem hrozí dnes na silnicích mrznoucí mlhy a místy i náledí. Podle meteorologů musí řidiči s tvorbou náledí počítat v noci i v následujících dnech v celé republice. Cestáři kontrolují silnice a obnovují posyp. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Státní silnice jsou většinou holé, na silnici I/11 v úseku Suchý Vrch - Červená Voda leží vrstva posypaného ujetého sněhu. Na menších komunikacích je rozbředlá či souvislá sněhová pokrývka.

Moravskoslezském kraji pokrývá silnice po nočním sněžení slabá vrstva sněhu či sněhová kaše. Rozbředlý sníh budou silničáři z cest odklízet ještě během dopoledne. Na silnicích nižších tříd se situace nemění a mnohé z nich stále pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem, která může být místy zledovatělá.

V Krušných horách je na silnicích ujetá vrstva sněhu, na některých místech sněží a je zde horší viditelnost.

Hlavní tahy v Plzeňském kraji jsou dnes sjízdné, většinou holé a vlhké, pouze v nejvyšších polohách Šumavy na nich může ležet ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Stejně jsou na tom některé silnice nižších tříd například na severním a jižním Plzeňsku a na Šumavě.

Silnice v Praze jsou bez problémů sjízdné. Opatrní by ale měli být chodci. Pracovníci technických služeb sice chodníky ošetřili, vlivem deště a poklesu teplot mohou přesto klouzat. Na silnicích ve středních Čechách se místy tvoří náledí. Podle Ředitelství silnic a dálnic by si pozor řidiči měli dát zejména na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Stav vozovek je tam značně proměnlivý a stalo se i několik nehod, většinou bez zranění. Hlavní silniční tahy na jihu Čech jsou podle dispečinku zimní služby cestářů většinou holé a mokré. V místech, kde se kvůli zdrojům pitné vody nemohou udržovat chemicky, leží ujetá vrstva sněhu. Zejména v jihočeském úseku Šumavy a na celém Prachaticku jsou vozovky místy zledovatělé. Na Českokrumlovsku u Kaplice ráno srazil kamion cyklistu, který zemřel.

Sněhové přeháňky komplikovaly dnes ráno na Vysočině dopravu a byly hlášeny hlavně z Jihlavska a Třebíčska. Během noci se na Havlíčkobrodsku vytvářela ledovka. Řidiči by neměli vyjíždět bez zimní výbavy, doporučují silničáři. Na celém území Zlínského kraje sněží. Většina komunikací je tak sjízdných jen se zvýšenou opatrností. Na některých vozovkách v Olomouckém kraji stále leží rozbředající sníh či ujetá sněhová vrstva. V kraji místy drobně sněží. Kvůli nehodě kamionu byla dopoledne na Olomoucku uzavřená rychlostní silnice R35 na 288. kilometru. Provoz se tam podařilo obnovit až před dvanáctou hodinou.

Meteorologové varují

Náledí znovu hrozí na celém území Česka. Upozornění platí od dnešního večera až do čtvrtečního rána. Silnice a chodníky prý pokryje špatně viditelná ledová krusta. Sníh přes den taje a v noci bude mrznout. Teploty spadnou až k -8 °C. Ochlazování pak bude pokračovat a místy se přidá i sněžení.