Schwarzenberg lituje, pokud lidovce urazil výraz černoprdelníci

Praha - Lídrovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi je líto, pokud se někdo urazil kvůli jeho loňskému výroku, v němž označil lidovce za černoprdelníky. Je to podle něj výraz v Česku běžný, používali ho bachaři, ale také lidovci sami. Královéhradečtí křesťanští demokraté ho vyzvali, aby se omluvil. Schwarzenberg považuje výzvu za součást sílícího předvolebního boje.

„Termín, kterým Karel Schwarzenberg veřejně označil členy KDU-ČSL, používali v 50. letech bachaři v kriminálech pro z politických důvodů internované kněze a členy strany lidové. Je trapné a nevkusné, pokud tento termín dnes veřejně použil politik, který se chlubí tradičními hodnotami a hlásí se ke katolickému vyznání,“ uvedl předseda krajské organizace KDU-ČSL Jiří Veselý. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda tehdy kvůli tomu nevyslyšel pozvání na večeři s čerstvě zvoleným předsedou TOP 09.

„Já se také neurážím, když o mně mluví jako o topince“

„Inkriminovaný výraz používal už ministerský předseda Antonín Švehla za první republiky,“ hájil se Schwarzenberg. Výraz černoprdelníci je navíc podle něj srovnatelný například s modrými ptáky, jak bývají označováni členové ODS: „Já se také neurážím, když o mně někdo mluví jako o topince.“

Výrok je ale podle Svobody krajně nevkusný, dotkl se podle něj řady především starších členů KDU-ČSL. Byli tak označováni ve chvíli, kdy byli vězněni, pronásledováni a mučeni, týká se to cti a památky těchto lidí, uvedl na tiskové konferenci: „Slušnost je se omluvit a nevymlouvat. Zkrátka chlapské je se omluvit.“ Věc nicméně považuje za uzavřenou.

Cyril Svoboda
Cyril Svoboda