Rodiny vyměněných dětí dostanou odškodné 3,2 milionu

Olomouc – Nemocnice Třebíč zaplatí rodinám dívek zaměněných po porodu odškodné 3,2 milionu korun. Soud snížil částku o 100.000 korun Liboru Brožovi, který na výměnu přišel. Podle rozhodnutí soudu nižší instance měly rodiny dostat 3,3 milionu korun, s tím ale nesouhlasila nemocnice, a proto se odvolala. Rodiny přitom původně požadovaly 12 milionů korun. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a nemocnice se proti němu už nemůže odvolat. Zváží ale podání mimořádného opravného prostředku. Rodina Brožových vysoudila 1,1 milionu korun a rodina Čermákových 2,1 milionu korun.

Důvodem snížení odškodnění pro Brožu bylo podle soudu to, jakým způsobem se podílel na medializování celého případu, a to nejen v Česku, ale i v Německu. Obě rodiny už dříve uvedly, že se proti verdiktu krajského soudu odvolávat nebudou.

Právní zástupce rodin Igor Veleba:

„Konečně to někdo prolomil a naplnil jejich materiální újmy.“

Právní zástupce Nemocnice Třebíč Štěpán Holub:

"My máme za to, že přiznaná výše odškodnění je příliš vysoká.

Třebíčská nemocnice určité pochybení připustila a viníci přišli o práci. V písemném odvolání proti rozsudku ale namítala, že sice k záměně novorozenců došlo, připisuje to ovšem tehdejšímu běžnému standardu označování dětí. Navíc argumentuje, že poté následovaly ještě další chyby na straně rodičů či lékařů. „Nebýt jich, záměna by zřejmě vyšla najevo mnohem dříve,“ tvrdí nemocnice. Nemocnice nesouhlasila ani s částkami, které krajský soud stanovil. Rodinám nabídla celkem šest set tisíc, ty ale chtěly dohromady 12 milionů.

Podle právníka nemocnice hlavní podíl na způsobené újmě zdravotnické zařízení nenese. „Následky byly způsobeny zejména medializací celého případu a tím, že žalobci, zejména Broža a Trojanová, situaci neřešili, i když už si byli vědomi pochybení,“ řekl před soudem. Podíl na něm podle něj mají i gynekologové, kteří ignorovali chybné údaje o hmotnosti dětí v jejich dokumentaci. Podle argumentů nemocnice navíc ještě obě děvčátka újmu utrpět nemohla.

Nemocnice je pro tyto případy pojištěna

Vyplacení přiznaných částek oběma rodinám prý bude řešit po doručení rozsudku. Třebíčská nemocnice patří do sítě krajských nemocnic Vysočiny. Hejtman kraje Jiří Běhounek nechtěl rozhodnutí soudu komentovat s tím, že počká na doručení písemného vyhotovení rozsudku a na nabytí jeho právní moci. Uvedl jen, že nemocnice je pro tyto případy pojištěna.

Odvolacího líčení před vrchním soudem se zúčastnily jen matky obou zaměněných dětí, otcové na ně nepřišli. Jaroslava Čermáková, které soud přiznal nejvyšší odškodné - jeden milion korun - byla s verdiktem spokojená. „Nemocnice od začátku k naší kauze přistupovala tak, že za to můžeme, že jsme dětem vlastně zkazili život my, což já nehodlám přijmout,“ uvedla.

Výše odškodnění

  • dcera Čermákových 300.000
  • dcera Broži a Trojanové 150.000
  • Jaroslava Čermáková 1 000.000
  • Jaroslava Trojanová 700.000
  • Jan Čermák 800.000
  • Libor Broža 250.000

U soudu, který se konal začátkem minulého roku, sehráli klíčovou roli psychologové a psychiatři. Podle nich újmu utrpěli všichni, jedno z manželství se kvůli záměně rozpadlo.

Zdravotníci Nikolu a Veroniku zaměnili při koupání téměř ihned poté, co se v nemocnici v Třebíči 9. prosince 2006 narodily. Přestože matky měly podezření, že děti nejsou jejich, na celý případ se přišlo až po několika měsících. Jeden z otců si totiž nechal udělat test DNA, a ten potvrdil, že vychovávají dítě, které není jejich.