Greenpeace postavili před sídlo ČEZ dvoumetrový komín

Praha - Zhruba dvoumetrový funkční model komína prunéřovské uhelné elektrárny postavili dnes aktivisté Greenpeace před centrálou elektrárenské skupiny ČEZ v Praze. S jeho pomocí zašpinili během několika minut vrstvu bílého sněhu popílkem. Chtěli tak demonstrovat vliv elektrárny na zdraví obyvatel severočeského regionu.

Před vchodem do sídla ČEZ umístily zhruba dvě desítky aktivistů transparent „Nešetřete na zdraví Severočechů“ a jeden menší s nápisem „Nešpiňte severní Čechy“. Akce je součástí kampaně Greenpeace proti současnému projektu modernizace elektrárny Prunéřov.

„ČEZ nemůže ohrožovat naše zdraví jen proto, aby ušetřil. Existují jen dvě přijatelné možnosti - buď firma použije v Prunéřově stejně kvalitní technologii, jako staví v nedalekých Ledvicích, nebo elektrárnu co nejdříve uzavře,“ řekla novinářům Markéta Plechatá ze sdružení Chomutov pod pokličkou ČEZ.

Aktivisté společnosti ČEZ vytýkají, že odmítá zvýšit účinnost modernizované elektrárny na 42 procent. Projekt počítá s účinností o čtyři procenta nižší. Podle vedoucího energetické a klimatické kampaně Greenpeace v ČR Jana Rovenského představuje přitom tento rozdíl za celou dobu životnosti elektrárny 12 milionů tun oxidu uhličitého, které by elektrárna nevypustila do ovzduší. ČEZ tak podle Greenpeace šetří na úkor zdraví Severočechů. ČEZ ale uvedl, že technologie, kterou v Prunéřově zvolil, je nejmodernějším řešením.

Prunéřovská elektrárna patří skupině ČEZ a plánovaný záměr rekonstrukce předpokládá úplnou výměnu všech tří nynějších kotlů. Podle organizace Greenpeace je prunéřovská elektrárna 18. největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropě.

Elektrárna Prunéřov
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24