Bratislava koupí nové autobusy od SORu

Bratislava – Dopravní podnik Bratislava koupí sto nových nízkopodlažních autobusů od výrobce SOR Libchavy. Východočeská společnost vyhrála ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásily čtyři firmy – SOR, Iveco (bývalá Karosa), polský Solaris a švédské Volvo – především díky tomu, že její nabídka byla nejlevnější. Bratislavský dopravní podnik za stovku autobusů na naftový pohon zaplatí 32,37 milionu eur.

„Nové nízkopodlažní autobusy budou dodávány postupně. První flotilu dvaceti vozidel výrobce dodá do tří měsíců od podpisu smlouvy,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku Bratislava Branislav Záhradník. Kontrakt by se podle něj měl podepsat v dubnu.

„Zatím smluvní dokumentace není uzavřená, ale pravomocné rozhodnutí by už mělo být, že jsme zvítězili. Je to pro nás významná zakázka,“ řekl generální ředitel SOR Libchavy Jaroslav Trnka.

Bratislavský dopravní podnik má ve svém vozovém parku již více než 50 autobusů značky SOR. Podle Zahradníka jsou spolehlivé a vykazují nízké provozní náklady.

Slovenský dopravce našel dodavatele nových vozidel až na druhý pokus. Původní tendr na 240 autobusů, který vyhrálo Iveco, byl po výzvě Úřadu pro veřejné zakázky zrušen. Dopravní podnik následně rozdělil soutěž do tří menších částí a současně snížil plánované objednávky. První zakázku na dodávku 40 velkokapacitních autobusů získal Mercedes-Benz. Společnost zřejmě vyhlásí ještě třetí výběrové řízení na dodávku dalších 60 vozidel.

Pro SOR se jedná o druhou podobně velkou zakázku pro MHD velkého města během posledního roku. Loni zvítězila libchavská společnost v tendru na nové nízkopodlažní autobusy pro Prahu. Dopravní podnik české metropole zakoupil 620 vozidel.