Duka: Výběr arcibiskupa oddaluje i vnitřní situace české církve

Praha - Výběr nového pražského arcibiskupa, který nahradí Miloslava Vlka, oddaluje podle královéhradeckého biskupa Dominika Duky i vnitřní situace uvnitř české katolické církve. Duka po dvoudenním plenárním jednání České biskupské konference (ČBK) řekl, že většina jejích členů je v úřadu už 20 let a je třeba hledat i nové tváře. Zdůraznil ale, že jde o jeho osobní spekulace.

„My jsme generace, která svými zkušenostmi více leží v době totality než v době svobody. Takže myslím, ale spekuluji, že to je důvod, proč Vatikán do jisté míry hledá a je nerozhodný,“ řekl biskup, který byl v minulosti uváděn jako jeden z favoritů na pražského arcibiskupa. Církevně politická situace českých katolíků je prý komplikovaná. „Musíme říct, že uzavíráme dvacetiletou kapitolu, a jasně cítíme, že je potřeba hledat nové cesty, které také potřebují nové tváře,“ uvedl.

Nového pražského arcibiskupa vybere papež Benedikt XVI. Dostal návrhy od českých biskupů i od věřících, rozhodnutí spočívá čistě na něm. Duka zdůraznil, že on sám nemá bližší informace o termínu jmenování, prý je neměl ani papežský nuncius, který navštívil jednání ČBK. Nejčastěji se hovoří o třech jménech - Dukovi, litoměřickém biskupovi Janu Baxantovi a olomouckém arcibiskupovi Janu Graubnerovi. Miloslav Vlk podal v roce 2007 podle církevních pravidel rezignaci na svůj úřad, protože dovršil 75 let. Papež ale demisi nepřijal a prodloužil arcibiskupovo funkční období o dva roky. Ty vypršely loni.

0Pražský arcibiskup je českým metropolitou a jako takový má právo a povinnost dohlížet na fungování diecézí na území Čech. Tím ale nejsou dotčeny pravomoci biskupů v jednotlivých diecézích. Duka také zdůraznil, že přestože je pražský arcibiskup díky sídlu v české metropoli vnímán jako viditelný reprezentant církve, při jednáních se státem katolíky zastupuje předseda ČBK. Tím je v současnosti olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Duka po jednání ČBK také konstatoval, že neklesá počet návštěvníků bohoslužeb a že se kostely doplnily novou generací. „Ale mohlo se povést mnohem víc. Musíme si říct, že ta doba 20 let byla ještě krátká na to, abychom překonali všechny překážky a potíže,“ prohlásil. Církev by se podle něj měla do budoucna více otevřít a ukázat společnosti, že je její součástí.