Ministři nominovaní ODS za ni ve volbách kandidovat nebudou

Praha - Ministři, které do úřednické vlády Jana Fischera nominovala ODS, nebudou na jejích kandidátkách pro jarní volby do Poslanecké sněmovny. Prohlásil to dnes předseda ODS Mirek Topolánek s tím, že pokud by se voleb účastnili ministři za ČSSD, bylo by to jasným porušením vzájemných dohod o tom, že nikdo z nynější vlády nebude do sněmovny kandidovat. Také šéf ČSSD Jiří Paroubek dnes popřel, že by za ČSSD měl do sněmovny kandidovat ministr vnitra Martin Pecina, o které spekulují média. Pecina tvrdí, že žádnou podobnou nabídku nedostal.

„Spekulace o kandidatuře Gustáva Slamečky, Martina Bartáka či kohokoli dalšího ze současné úřednické vlády za ODS jsou lživé,“ stojí v prohlášení grémia ODS. Vedení ODS tak ostře reagovalo na informace dnešního Práva, podle kterého velké strany zvažují, zda ve volbách nevyužít jmen ministrů populární úřednické vlády a příslušným způsobem změnit kandidátky. ODS ale do vlády nominovala i ministra financí Eduarda Janotu, o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi nového uskupení TOP 09. Podle deníku ČSSD zvažuje, že do čela pražské kandidátky by se postavil ministr vnitra Martin Pecina.

Paroubek: Problém vytvořila sama ODS

Paroubek obvinil ODS, že tento problém vytvořila sama ve svém sekretariátu a protlačila ho přes přátelé do médií, aby ho mohla řešit. „Jestli o mně vážně uvažují, to nevím. Já žádnou nabídku od ČSSD nemám,“ poznamenal Pecina. Postup ODS pokládá za „dělostřeleckou přípravu“ před jednáním Poslanecké sněmovny příští týden. V návrhu programu lednové schůze zatím chybí vnitrem připravený protikorupční balíček. Ke krachu snahy jej na program doplnit stačí veto jednoho poslaneckého klubu. ODS nyní podle ministra vnitra jen hledá zdůvodnění takového kroku.

Paroubek obratem vyzval ODS, aby „skoncovala“ s náměstky ministrů financí Ivanem Fuksou a ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem, kteří jsou čelnými kandidáty občanských demokratů do Poslanecké sněmovny. „Ať pánové si udělají pořádek a přestanou si vymýšlet,“ dodal. O volebních kandidátkách ČSSD rozhoduje podle Paroubka Ústřední výkonný výbor. Na svém zasedání příští sobotu jednání o volebních kandidátkách nemá. Zabývat se bude především programem.

Pokud by Pecina chtěl skutečně udělat, musel by podle Topolánka z vlády odejít. ODS přitom jeho odchod žádala už několikrát, především kvůli údajné ministrově až příliš blízké vazbě na sociální demokracii. „Případná kandidatura Martina Peciny za ČSSD je jasnou a vážnou politickou korupcí,“ stojí v prohlášení grémia občanských demokratů. „Jestli Topolánek hovoří o politické korupci, tak to mi připadá velmi veselé,“ kontroval Pecina.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Více fotek
  • Jiří Paroubek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1367/136625.jpg
  • Martin Pecina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1350/134977.jpg