Soud osvobodil mladíka podezřelého z podpory nacismu

Plzeň - Soud v Plzni dnes osvobodil jednadvacetiletého Marka Žáka z Prahy, který podle obžaloby při loňském březnovém pochodu neonacistů v Plzni provolával heslo Nacionální socialismus teď! Jako hlavní důkaz byla předložena fotografie a video, kde je podle státní zástupkyně Žák i s kapucí na hlavě jednoznačně identifikovatelný. Mladík ale popřel, že by heslo provolával. Senátu pouze řekl, že skandoval jiná hesla spolu s ostatními, a dále vypovídat odmítl. Státní zástupkyně se proti rozsudku odvolala. Případ tak bude řešit krajský soud.

Podle soudkyně Martiny Modrákové není pochyb o tom, že mladík skutečně heslo provolával. Ve svém odůvodnění ale vycházela z judikatury Nejvyššího soudu. Podle ní se trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka musí vztahovat k hnutí, které existuje. V případě Žáka není podle soudu možné identifikovat konkrétní, dnes existující hnutí, když v obžalobě bylo poukazováno na hnutí fašistického Německa.

Mladík měl při výkřiku hesla ruku sevřenou v pěst. „Pochybnost bych neměla, kdyby zvedl ruku s otevřenou dlaní,“ dodala soudkyně. Žákem zvolané heslo zaznělo navíc na počátku pochodu, nebylo prý reakcí na pronášené projevy. Soudkyně připustila, že zvažovala překvalifikování skutku. Podle soudního znalce Ivo Svobody ale navozuje heslo Nacionální socialismus teď! ve vztahu k názvu demonstrace (Pochod proti sionismu) jediné možné spojení „jako národní nebo nacionální socialismus fašistického typu nebo typu NSDAP, který se snažil expandovat agresivní válkou a vyvraždit některé skupiny obyvatel“.

K překvalifikování skutku ale došlo u svolavatele a organizátora pochodu Tomáše Babky. Plzeňský soud mu vyměřil trest 300 hodin obecně prospěšných prací. Místo podpory a propagace hnutí ho odsoudil za výroky pronášené na adresu Židů, konkrétně za trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Státní zástupkyně se ale proti verdiktu odvolala, případem se tak bude zabývat také krajský soud.