Na mise v Afghánistánu chybí desítky milionů

Praha - Ministerstva zahraničí a obrany plánují během tří let posílení české účasti v Afghánistánu na jeho nutné obnově a stabilizaci. Počítají kvůli tomu s rozšířením rozvojových projektů a navyšováním počtu civilních expertů i vojáků. Senátoři z výboru pro zahraničí a obranu dnes záměr jednomyslně podpořili, a to včetně požadavku diplomacie na finanční zajištění projektů Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar. Kvůli škrtům ale budou na obnovu Afghánistánu chybět desítky milionů korun. Podle ministra zahraničí Jana Kohouta se tak může stát, že v polovině roku nebudou na obnovu žádné peníze. Podle vládní koncepce má český rekonstrukční tým zůstat v Logaru do konce roku 2012.

Česká diplomacie chce kvůli novým projektům PRT kolem 100 milionů korun ročně, letos má po škrtech jen 64 milionů. „Znamená to, že v polovině roku by se zastavilo plánování a připravování projektů dalších. To znamená, že by to bylo postupné ustrnutí a odumření PRT,“ řekl ČT po jednání výboru Kohout. Česká republika už v Lógaru investovala 140 milionů korun. Od jara 2008 se zatím dokončilo 40 projektů.

Mezi nejzásadnější akce patřila rekonstruce Surchabské přehrady. „Je to největší přehrada v Lógaru, která má zadržovací a zavlažovací funkci, zlepšilo to možnost zavlažování pro několik stovek farmářů,“ řekla ČT vedoucí civilní části PRT Lógar Bohumila Ranglová. Dalších 30 projektů se rozjíždí a dvacet se chystá. Právě ty jsou ale kvůli nedostatku peněz v ohrožení. „Dva roky si tu budujemem vztahy s úřady a komunitami. To, že bychom nebyli schopni některé projekty dokončit, by nás myslím poškodilo,“ domnívá se Ranglová.

Ministerstvo nyní doufá, že sežene peníze alespoň na zachování současného rozsahu práce rekonstrukčních týmů. Pro letošní rok by stačilo navýšení na loňskou úroveň, tedy zhruba o 15 milionů korun. Ve svém rozpočtu je diplomacie nemá, požádá o ně proto vládu. „Dokud tento problém nebude na papíře, dokud nebude popsáno, na co by ty peníze byly, do té doby já odmítám spekulovat o tom, že bych něco řešil,“ uvedl ministr financí Eduard Janota.

Mezi projekty PRT patří budování škol, nemocnic, vodních staveb, státní správy nebo výcvik afghánských policistů. Česko by se podle ministerstva mělo zaměřit i na podporu budování demokratických afghánských institucí a státní správy včetně regionálních vlád a posilování bezpečnosti v zemi.

Počet vojáků by se měl zvýšit o stovku

Kohout opětovně podpořil i návrh ministerstva obrany na navýšení počtu vojáků v afghánské misi ze současných 535 až o stovku. Návrh má do konce ledna dostat na stůl vláda. Podle něj by to byli lektoři a instruktoři afghánských ozbrojených sil: „To je věc, která je potřeba a která bude užitečná a nejde nikterak za rámec našeho působení, kterým je postavení Afghánistánu na nohy.“