Do ČR dorazil mráz ze Sibiře, o víkendu až -15

Praha - Do Česka přišel mráz ze Sibiře, o víkendu bude až minus 15 stupňů Celsia. Denní teploty se pak podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyšplhají nejvýše k minus pěti stupňům. Chladné a polojasné počasí má být i v příštím týdnu, oteplí se jen v pondělí. Všechna horská střediska lákají před víkendem sportovce na výborné sněhové podmínky. Na sjezdovkách leží desítky centimetrů sněhové pokrývky, dostatek kvalitního sněhu pokrývá i níže položené svahy. Upraveny jsou i bílé stopy pro běžkaře, desítky kilometrů tras najdou lyžaři jak na Šumavě, tak v Krušných horách. Otevřeny jsou některé trasy Jizerské a Krkonošské magistrály.

„Kolem sibiřské tlakové výše začal do střední Evropy proudit od východu studený vzduch, a tak nejnižší noční teploty u nás poklesly hluboko pod bod mrazu,“ uvedl ústav na svém webu. Dnes ráno třeba na Šeráku v Jeseníkách naměřili minus 17,4 stupně Celsia. Noční teploty budou i nadále klesat, o víkendu čekají meteorologové minus deset až minus 15 stupňů. Přes den se pak rtuť teploměru vyšplhá maximálně na minus tři až minus sedm stupňů.

Předpověď počasí na víkend podle ČT:

Den

Noc

Sobota

-7 / -3 °C

-9 / -13 °C

Neděle

-5 / - 1 °C

-7 / -11 °C

Přírodní sníh a teploty pod bodem mrazu vytvořily ve středních Čechách jedny z nejlepších podmínek pro lyžování v posledních letech. Desítky centimetrů sněhu nabízí sjezdovky Monínec, Chotouň u Prahy, Šibeniční vrch u Mnichovic i příbramský Padák. Na Šumavě a v Kašperských Horách leží na sjezdovkách až 90 centimetrů sněhu, jezdí se i na svazích s čistě přírodním sněhem, což je třeba Alpalouka, Weissova louka nebo Godlhof. Na železnorudském Špičáku otevřel provozovatel lyžařům i neupravovaný svah Šance. Běžkaři využívají desítky kilometrů bílých stop. Bruslaři se mohou vydat na upravenou dráhu na Lipenské jezero.

Na Karlovarsku je sice od začátku ledna stále zataženo, ale na kopcích leží mezi 30 až 90 centimetry sněhu, výborné podmínky neohrozila ani obleva na začátku týdne. Lyžaři si mohou zasportovat ve všech skiareálech, na Klínovci si příznivci snowboardingu užijí nový snowpark. Na běžkaře čekají dobře upravené stopy Krušnohorské magistrály. Také délka upravených stop na Jizerské magistrále se díky dostatečnému množství sněhu před víkendem prodlouží. Rolba projela nově i Vládní cestu z Maliníku k přehradě na Černé Nise. Hřebeny Krkonoš ale zatím pokrývá málo sněhu, rolba tam kvůli ochraně vzácné přírody nesmí. Projela pouze základní okruh z Čertovy hory přes Ručičky na Voseckou boudu a zpátky do Harrachova.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

V areálech největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn leží až 100 centimetrů sněhu. Kvalitní podmínky nabízejí i ostatní střediska, třeba na Černé hoře v Janských Lázních je až 70 centimetrů sněhu, lyžaři se těší z 11 kilometrů sjezdovek a přibližně 50 kilometrů běžeckých tratí. V lavinových katastrech Krkonoš stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Velmi dobré podmínky hlásí také vlekaři v Orlických horách, kde leží až metr prašanu a lyžuje se bez front. Dlouhé čekání u vleků nemusí absolvovat ani lyžaři v Pardubickém kraji. V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem i v Čenkovicích v Orlických horách panují dobré podmínky, lyžuje se na všech svazích. Dostatek sněhu je i na Vysočině, na Novoměstsku najdou sportovci kolem 80 kilometrů bílých stop.

Běžkaři
Běžkaři
Více fotek
  • Běžkaři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1331/133061.jpg
  • Bruslařská dráha na zamrzlém Lipně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1349/134896.jpg
  • Špindlerův Mlýn autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/32/3148.jpg