Na střední školy stačí dvě přihlášky, tvrdí ministerstvo

Praha - Ministerstvo školství chce opět snížit počet přihlášek na střední školy. Místo tří by si podle Lidových novin mohli žáci podávat jen dvě. K tomuto kroku vede úřad analýza, podle které v minulém roce většina žáků využila při přijímacím řízení v minulém roce právě pouze dvě přihlášky. Ministerstvo návrh v nejbližší době předloží poslancům. Zákon umožňující podat tři přihlášky přitom platí teprve rok.

Deník uvádí, že návrh je již hotový a v nejbližší době by měl být předložen poslancům. Analýza ministerstva přitom ukázala, že proti novému způsobu přijímacího řízení je 80 procent středoškolských ředitelů, a to zejména kvůli náročnější administrativě. „Mezi ně patří třeba zasílání písemných informací o přijímacím řízení do vlastních rukou, ale i vše, co souvisí s agendou zápisových lístků,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. 

Naopak spokojeni se současným stavem jsou rodiče a samotní uchazeči o studium. Podle analýzy se jim líbí zejména to, že mají díky většímu počtu přihlášek větší možnost se strategicky rozhodovat. Oceňují také snížení psychologické náročnosti pro žáky, kteří můžou podat větší množství přihlášek. 

Zásadně proti návrhu ministerstva jsou občanští demokraté. „Rozhodně takovýto návrh nepodpoříme,“ uvedl školský expert ODS Walter Bartoš. Naopak podle stínového ministra školství Jiřího Havla z ČSSD není toto téma největším problémem vzdělávání. Sám Havel by však byl nejraději, kdyby se vrátil systém jedné přihlášky.