Cena armádních letadel Casa bude zřejmě o miliardu vyšší

Praha - Cena čtyř transportních španělských letadel CASA, které bude používat česká armáda, by měla být kvůli dodávkám náhradních dílů a dalšího vybavení vyšší zhruba o jednu miliardu korun. Dosud uváděná cena za čtyři letouny přitom byla 3,6 miliardy. S odvoláním na interní dokumenty ministerstva obrany to uvádí dnešní vydání deníku E15. První letadlo armáda oficiálně představila začátkem ledna, zbylé tři pak obdrží vojáci do konce letošního roku.

K letounům je nutné ještě dokoupit takzvanou servisní podporu. Tu by měla na základě kontraktu z května minulého roku zajistit společnost Omnipol. „7. května 2009 byla uzavřena smlouva mezi ministerstvem a Omnipolem o pořízení letounů CASA C-295M. Obě smluvní strany se zavázaly uzavřít v termínu nejpozději do devíti měsíců smlouvu o servisní podpoře těchto letounů,“ píše se v dokumentech ministerstva s tím, že servisní podpora by měla stát 995 milionů korun.

Podle mluvčí ministerstva Lucie Kubovičové je smlouva s Omnipolem připravena k podpisu: „Jestli cena servisní podpory skutečně dosáhne předpokládaných 995 milionů korun, ale nevím.“ Logistická podpora v ceně necelé miliardy ovšem podle E15 zahrnuje pouze roky 2010 až 2013. Životnost každého letadla je přitom zpravidla 20 až 30 let a náklady by tak mohly být ještě vyšší.