ČD loni zřejmě přepravily rekordně málo cestujících

Praha – Historicky nejmenší zájem o cestování vlakem zřejmě loni zaznamenaly České dráhy. Informoval o tom zpravodajský web iDnes.cz, který vycházel z podkladů, které dopravce poslal ministerstvu dopravy. Podle nich se loni vlakem svezlo téměř 163 milionů cestujících, jde tedy o meziroční pokles o 12 milionů. Zbylí cestující ovšem jezdili o trochu delší trasy. Dráhy informaci nepotvrdily, podle mluvčího společnosti Petra Šťáhlavského budou definitivní čísla k dispozici v únoru.

České dráhy v pololetí roku 2009 uvedly, že se počet cestujících v jejich vlacích snížil oproti předchozímu roku asi o osm procent. Navzdory relativnímu růstu počtu lidí ve vlacích o prázdninách, pokračoval pokles oproti roku 2008 i ve druhém pololetí.

Podle údajů iDnes.cz se loni naopak zvýšil počet kilometrů, které průměrný cestující ujel během jedné cesty, na 40. Dráhy také v prvním pololetí prodávaly jízdenky dráž než dříve, v létě se ale vrátily k původním cenám. Zdražení se dotklo také In-karet, které umožňují získat slevu na jízdném.

Za tři čtvrtletí loňského roku ČD hospodařily s provozní ztrátou ve výši 501 milionů Kč. Ve stejném období 2008 přitom prodělaly celkem 3,2 miliardy korun. Ztráta se loni snížila především proto, že se drahám podařilo vyjednat vyšší příspěvky od státu a krajů. Tyto peníze by měly pokrýt rozdíl mezi celkovými náklady na provoz každého vlaku a ziskem, který ČD mají z prodeje jízdného. Ten většinou pokryje zhruba třetinu nákladů.