Na kalamitu padla většina rozpočtů na posyp, bude se šetřit

Praha - Silničáři i radnice hlásí odčerpání velké části svých rozpočtů na posyp silnic. Množství v lednu napadaného sněhu bylo na mnoha místech republiky rekordní. Dodnes není všude uklizeno a peníze se tenčí. Žádný kraj zatím nehlásí, že by došly úplně. Co se ale utratí v zimě, může chybět v létě.

„Pokud zimní údržbu překročíme z toho důvodu, že zima je opravdu enormní, budeme muset ušetřit jinde. Ale nedá se to zvládnout jinak,“ říká Irena Černocká z Městského úřadu Šternberk. „Takovou kalamitu, jaká nás postihla před dvěma týdny, jsme ve Šternberku ještě nikdy nezažili, dokonce jsem se dívala i do starších kronik a taková zima tady ještě nebyla,“ dodala Černocká. 

Jihočeši už za zimní údržbu zaplatili víc než půlku toho, co loni. Ne severní Moravě 40 %. Naopak relativně v klidu jsou na Liberecku, Karlovarsku, Plzeňsku, Královéhradecku a na jižní Moravě. Tam kalamita neudeřila s plnou silou. Hluboko do kapes sáhla také řada měst. Některým v Ústeckém kraji už peníze začínají docházet. Praha utratila třetinu všech peněz na celou zimu. V Praze se Technická správa komunikací od letošního roku nově stará i o 250 hektarů chodníků. Na ně se nesmí používat sůl, ale jen písek nebo štěrk. 

V nejbližších dnech se další kalamita nečeká. Meteorologové předpovídají krutý mráz, ale sněžení jenom ojedinělé a slabé.