NS: Při jízdě s opilým řidičem jsme spoluzodpovědní za následky

Brno - Nejvyšší soud (NS) podruhé v krátké době rozhodl o tom, že člověk, který nasedne do auta s opilým řidičem, je spoluodpovědný za případný následek na svém zdraví. Tento právní názor se odráží například při rozhodování o výplatě pojistky, kterou soudy mohou snížit o procentní podíl zodpovědnosti spolujezdce. NS rozhodl v prosinci bez veřejného jednání a dnes usnesení zpřístupnil na internetu. Podíl poškozeného spolujezdce se podle okolností může „limitně blížit až jedné polovině“. Nejvyšší soud se zabýval konkrétně nehodou z března 2005. Stala se na Chrudimsku za špatné viditelnosti a zhoršené sjízdnosti. Za volantem seděl opilý muž bez řidičského průkazu. Při následné havárii zahynul spolujezdec, který byl také pod vlivem alkoholu.

„Riziko dopravní nehody při řízení vozu podnapilou osobou při zhoršené sjízdnosti je natolik vysoké, že přístup spolujezdce, který se rozhodl za takových podmínek jízdu absolvovat, nelze hodnotit jinak než jako krajně riskantní,“ uvedl v usnesení senát s předsedou Robertem Waltrem.

Soudci v případě chrudimské nehody připustili, že hlavní vinu nese opilý řidič.  Řidič byl za nehodu pravomocně odsouzen. Manželka zemřelého kromě náhrady škody od řidiče žádala také výplatu pojistného od pojišťovny. Soudy nakonec snížily její výši o 20 procent kvůli podílu zodpovědnosti za následek. Pojišťovna však podala dovolání a NS jí dal za pravdu. Zemřelý se podle NS na vzniklé újmě podílel více než 20 procenty.

„Tím, že vědomě podstoupil jízdu vozidlem, které řídila osoba, o níž věděl, že její řidičské schopnosti jsou ovlivněny požitím alkoholu, podstatně přispěl k vzniku škodlivého následku. Proto podíl poškozeného na vzniklé škodě je vyšší než jen 20 procent,“ stojí v rozhodnutí. Nejvyšší soud nedávno podobným způsobem rozhodl v případu bratra zemřelého muže. Obě kauzy vrátil k novému projednání pardubické pobočce Krajského soudu v Hradci Králové. Pozůstalí tak zřejmě získají méně peněz.

Oběti nehod kvůli alkoholu
Oběti nehod kvůli alkoholu
Více fotek
  • Oběti nehod kvůli alkoholu autor: ČT24, zdroj: Ministerstvo dopravy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136227.jpg
  • Pavel Kučera autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/307/30646.jpg