Špidla se chystá kandidovat za ČSSD do Senátu

Praha – Končící eurokomisař Vladimír Špidla chce na Českokrumlovsku kandidovat do Senátu za sociální demokracii. Volby do horní komory českého parlamentu proběhnou letos na podzim. Předseda ČSSD Jiří Paroubek si od Špidlova případného vítězství slibuje výrazné posílení pro senátorský klub sociální demokracie. Špidlovu kandidaturu musí ještě 20. února schválit nominační konference, ČSSD v Českém Krumlově se však již nyní staví ke Špidlově kandidatuře pozitivně.

Převážná část povinností v Bruselu skončí stávajícímu eurokomisaři pro sociální záležitosti 10. února. Pak by se měl vrátit do české politiky. „Nejsprávnější a nejpřirozenější možnost bude nabídnout se sociálním demokratům v jižních Čechách jako možný kandidát do Senátu,“ řekl Vladimír Špidla v Interview ČT24. „Působil léta v Jihočeském kraji, měl by tady kandidovat, protože lidi ho znají, potřebujeme někoho na úrovni, slušného,“ dodal předseda okresního výkonného výboru v Českém Krumlově Milan Proisl.

V domácí politice chce Špidla využít zkušenosti z evropské administrativy a sociální problematiky. „Česká republika má celou řadu dlouhodobých strategických problémů. Jeden z těchto problémů je nepochybně energetická bezpečnost, další je reakce na demografické stárnutí. Už jen to jsou dva obory, ve kterých mám zkušenosti, které mají svou cenu,“ řekl odcházející eurokomisař s tím, že právě za jeho vlády vznikla dosud platná energetická koncepce. „Komisař a bývalý ministerský předseda mají svoji politickou váhu,“ dodal Špidla.

Špidla: Sněmovna ne, vláda možná

Oranžové barvy se chystá Vladimír Špidla podpořit i v květnových sněmovních volbách; bude se podílet na předvolební kampani. O kandidatuře do sněmovny však dle vlastních slov nepřemýšlel, mj. proto, že kandidátky jsou již uzavřené. Nevyloučil ovšem možné angažmá ve vládě v případě, že ČSSD vyhraje volby.

„Doufám, že sociální demokracie bude jednoznačným vítězem, zemi by to opravdu velmi prospělo. Jaké z toho vyplynou důsledky, to ponechávám na těch, kteří o tom budou rozhodovat. Nikdy jsem nevyjádřil vládní ambici. Jsou oblasti, kde si myslím, že jsme schopen něčím přispět, ale to není můj cíl. Mým cílem je účastnit se voleb,“ řekl Špidla.

Vladimír Špidla působil ve funkci evropského komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti od listopadu 2004. Ve funkci jej vystřídá maďarský zástupce Lászlo Andor. Odcházející eurokomisař za jeden ze svých hlavních přínosů sociálnímu portfoliu považuje otevření pracovního trhu (v současnosti jej mají pro cizince částečně uzavřený jen Německo a Rakousko) nebo vyšší sociální zabezpečení pro agenturní zaměstnance. Do české politiky se vrací po šesti letech, v roce 2004 z ní odcházel jako bývalý premiér a předseda ČSSD.