Praha a její firmy dostaly pokutu 160 tisíc za výběr auditora

Brno/Praha - Pražský magistrát a dvě jeho organizace dostaly pokutu 160 000 Kč od antimonopolního úřadu za výběr personálního auditora z roku 2007. Zakázku za necelých šest milionů korun rozdělily na menší, a vyhnuly se tak vypsání tendru. Tři zakázky získala BNV Consulting, která pro Prahu mimo jiné zpracovala audit pro pražský dopravní podnik a spolupracovala na projektu Opencard. Praha a její organizace se proti pokutě odvolaly.

Pražský magistrát dostal pokutu 80 000 korun, pražská technická správa
komunikací 40 000 korun stejně jako Centrum sociálních služeb Praha.

Jedna zakázka se týkala auditu se zaměřením na případné změny u vybraných příspěvkových organizací Prahy, mimo jiné v Pražské informační službě či organizátoru pražské integrované dopravy. Další zakázky souvisely se správou komunikací vlastněných magistrátem hlavního města, třetí pak optimálního zajištění sociálních služeb v Centru sociálních služeb Praha.

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj:

0„Nelze vyloučit, že v případě zákonného postupu by zadavatelé obdrželi nabídky i od dalších dodavatelů, kteří by mohli zajistit výhodnější podmínky než vybraný uchazeč, s nímž byla podepsána smlouva.“

Podle prvostupňového rozhodnutí antimonopolních úředníků jsou ale všechny tři zakázky stejného druhu a magistrát a organizace je měly vyhlásit jako jednu dohromady. Rozdělením na tři se jejich hodnota ocitla pod dvoumilionovým limitem, nad kterým by musely vyhlásit veřejný tendr.

Magistrát, správa komunikací i centrum sociálních služeb spolu navíc vzájemně v zakázkách spolupracovaly. O tom svědčí i fakt, že vybraly totožnou firmu. Uvedený postup zadavatelů mohl podle ÚOHS podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže