Při požárech zemřelo nejméně lidí za posledních pět let

Praha - V loňském roce zemřelo při požárech 117 lidí, což je nejméně za posledních pět let. Hasiči také za stejné období zaznamenali nejméně případů, kdy někde hořelo. Oproti roku 2008 poklesl počet obětí při požárech o 25. Nejčastěji požáry vznikly kvůli nedbalosti.

Hasiči vyjížděli v minulém roce k téměř 19 700 ohňům. Bez zásahu hasičů hořelo zhruba pětsetkrát. Celkový počet požárů, 20 162, je o čtyři procenta nižší než v předcházejícím roce. Přes 30 procent ohňů zavinila nedbalost - například kouření či špatná obsluha elektrických přístrojů. Hned za nedbalostí jsou technické závady.

Třetí nejčastější příčinou požárů jsou úmyslná zapálení, hořelo kvůli nim v 18 procentech případů. Požáry jsou zakládány kvůli konkurenčnímu boji, pojišťovacím podvodům nebo vyřizování účtů.

Minulý rok zemřelo při požárech 114 dospělých a 3 děti

Oproti roku 2008 se výrazně snížila také přímá škoda způsobená ohněm. Poklesla zhruba o miliardu korun. Předloni totiž požáry poškodily majetek za více než 3,2 miliardy, téměř třetinu z celkové škody způsobil jen požár levého křídla pražského Průmyslového paláce. Loňskou škodu vyčíslili hasiči na 2,16 miliardy. Největší újma vznikla v prosinci ve sklárně v Heřmanově Huti na Plzeňsku, kde oheň zničil majetek v hodnotě 250 milionů.

Nejvíce lidí loni podle dostupných informací zemřelo při lednovém požáru v Ostravě a prosincovém požáru v Brně. Obě události si vyžádaly po čtyřech životech. Celkově loni kvůli ohni zahynulo 81 dospělých ve věku mezi 15 až 60 lety, 33 osob nad 60 let a tři děti. Zraněných bylo 974 lidí.

Zřejmě největší pozornost médií vzbudil dubnový žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově, při kterém utrpěla velmi vážné popáleniny dvouletá Natálka. Policie z něj obvinila čtyři pravicové extremisty, kterým hrozí 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Hasičský sbor zasahoval v minulém roce nejčastěji u technických havárií, následovaly požáry a dopravní nehody. Mezi významné akce pak hasiči řadí zejména zásahy při letních přívalových povodních, kam nasadili přes 8 000 lidí - 1 800 profesionálních hasičů a přes 6 000 členů dobrovolných sborů.

Za loňský rok jeden hasič zemřel, přes 400 se jich zranilo

Povodně si vyžádaly život jedenačtyřicetiletého velitele dobrovolných hasičů z Vlčic na Jesenicku, kterého spláchla v červenci vlna v obci Vojtovice. Jeho úmrtí vzbudilo velkou vlnu solidarity, řada lidí z celé republiky poslala jeho rodině peníze. Při záplavách se také 19 hasičů zranilo, veškeré zásahy pak způsobily požárníkům 409 zranění.

Mezi další mimořádné události počítají hasiči říjnovou sněhovou kalamitu a zřícení pražské čtyřpatrové budovy. Při sněžení sbory odstraňovaly popadaná elektrická vedení a stromy a větve na silnicích, železnicích či budovách. Zároveň vyprošťovaly auta ze závějí a příkopů. Evakuovat nebo zachraňovat musely 125 lidí.

Požár v Heřmanově Huti
Požár v Heřmanově Huti
Více fotek
  • Požár v Heřmanově Huti zdroj: HZS Plzeňského kraje http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1324/132338.jpg
  • Hasiči zasahují ve zříceném domě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1155/115419.jpg