Bursík podezřívá vládu z korupce, Fischer chce omluvu

Praha - Záporné stanovisko vlády k poslanecké novele horního zákona naznačuje korupční jednání kabinetu, řekl dnes ve sněmovně poslanec Strany zelených Martin Bursík. Vládu obvinil z podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. Premiér Jan Fischer od Bursíka žádá kvůli nařčení veřejnou omluvu. „Vaše slova jsou za hranou slušnosti,“ vzkázal mu předseda vlády v otevřeném dopise. Bursík svou odpověď na Fischerův dopis zveřejní ve středu ráno na tiskové konferenci ve sněmovně.

Fischerův kabinet návrh horního zákona někdejší vlády Mirka Topolánka (ODS) ze sněmovny stáhl. Bursík to už tehdy ostře kritizoval. Skupina poslanců zelených, KDU-ČSL a KSČM podala obdobnou předlohu. Strana zelených žádá, aby byla zařazena na program nynější sněmovní schůze. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle.

„Princip, kdy se vláda odkazuje ve svém negativním stanovisku na doposud neexistující dokumenty, je formálně právně vadný,“ řekl dnes Bursík. Vláda podle něho podlehla vědomě, nebo nevědomě lobbistickému tlaku uhelných společností. „Zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére,“ prohlásil v emotivním proslovu poslanec.

Fischer napsal, že Bursík má na svůj názor na zákon právo. „Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil,“ sdělil premiér. Bursík to podle něho udělal bez důkazu. „A já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji. Vaše slova jsou za hranou slušnosti,“ zdůraznil Fischer. Pokud prý má Bursíka dál považovat za slušného člověka, chce od něho veřejnou omluvu.

Novela horního zákona mimo jiné zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí. Předloha rovněž ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru.