Kvůli mrazu praskaly koleje v Čechách i na Moravě

Praha - Mrazy v noci na dnešek na několika místech Česka narušily koleje, především ve středních Čechách, a řada vlaků nabrala desítky minut zpoždění. Problémy měli železničáři i na jihu Moravy, kde trať blokoval zamrznutý motorák. V odpoledních hodinách se dělníkům podařilo všechny tratě opravit a provoz se začal vracet k normálu. „Aktuálně jsou všechny tratě sjízdné bez omezení a vlaky jezdí,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Podle něj však mezi železničáři panují obavy z dalšího vývoje počasí.

„Nejvíce problémů může přinést sněžení s větrem, který zafouká výhybky,“ řekl Halla. Právě silný vítr by měl podle předpovědi vystřídat současný mráz, kvůli kterému praskají kolejnice.

Zřejmě největší komplikace potkaly cestující mezi Nymburkem a Lysou nad Labem, kde zůstala ráno sjízdná jen jedna kolej. Regionální vlaky tady nabíraly zpoždění až 45 minut, některé rychlíky dráhy odklonily.

Obdobné problémy zaznamenali železničáři také mezi Prahou a Berounem, například rychlík Franz Kafka si odsud veze do Německa zpoždění 145 minut. Problémy s narušenými kolejemi byly i v Praze v oblasti Vršovic a vinohradských tunelů.

Na pomezí jižní Moravy a Vysočiny zamrzl motorový vůz

Mráz dnes komplikoval železniční dopravu také na pomezí jižní Moravy a Vysočiny. Od pěti do devíti hodin ráno nejezdily vlaky mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí kvůli zamrznutí motorového vozu. První dva spoje nejely vůbec, další tři nahradily autobusy. Provoz vlaků byl již obnoven. Vůz zamrzl také na trati Vraňany - Straškov ve středních Čechách.

Podle železničářů se mráz nejvíce podepsal na infrastruktuře, která dosud nebyla modernizována. Obnovené tratě současné počasí neovlivnilo.