KDU-ČSL chce uzákonit Prahu jako jeden volební obvod

Praha - KDU-ČSL chce zákonem stanovit, že Praha bude při volbách do zastupitelstva jen jedním volebním obvodem. Lidovci příslušnou novelu zákona o hlavním městě Praze předkládá sněmovně. Podobný návrh chystá i ČSSD. Stanovení jednoho obvodu pro Prahu by mělo podle lidovců zamezit účelovým změnám volební mapy v metropoli. Ty se podle nich odehrávají před každými volbami tak, aby rozdělení obvodů vyhovovalo záměrům ODS, která dominuje pražskému zastupitelstvu.

„Skončí tady pokušení nějakého inženýrství a deformace volebních obvodů, nemůže si tady někdo vytvářet obvody podle svých představ,“ řekl šéf lidovců Cyril Svoboda. Chybou podle něj je, že nyní je úprava volebních obvodů v rukou samotných zastupitelů, kteří si je tak mohou svévolně měnit.

Pražský primátor Pavel Bém v médiích odmítl, že ODS chystá účelovou změnu volebních obvodů. O žádném takovém plánu se prý v ODS nyní nehovoří. Připustil ale, že o počtu volebních obvodů v zastupitelstvu se ještě povede debata a variant je více.

Bém: Svoboda je schopen pro cestu do sněmovny použít jakýkoliv nástroj

0Podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) je návrh lidovců absurdní, Svoboda podle něj totiž reaguje na spekulace. „(Návrh lidovců) jenom dokumentuje, že Cyril Svoboda (…) je schopen pro účelový cíl vydrápat se do Poslanecké sněmovny použít jakýkoliv nástroj,“ uvedl Bém. Primátor už dříve odmítl, že ODS chystá účelovou změnu volebních obvodů. O žádném takovém plánu se prý v ODS nyní nehovoří. Připustil ale, že o počtu volebních obvodů v zastupitelstvu se ještě povede debata a variant je více.

V pražské ODS se diskutovalo o rozdělení Prahy na několik volebních obvodů už loni. V neoficiálních vyjádřeních se pražští občanští demokraté netajili tím, že jde o snahu eliminovat menší strany. „Strany, které se potácejí kolem pěti procent, půjdou z kola ven,“ řekl zdroj ČTK.

Při minulých volbách do zastupitelstva byla metropole jedním obvodem; v roce 2002 jich bylo pět.