Konvergenční program má absolutní podporu ODS

Praha - Nad otázkou, jak přijmout co nejdříve euro, se dnes ráno sešli předseda ODS Mirek Topolánek s premiérem Janem Fischerem a ministrem financí Eduardem Janotou. Projednávání konvergenčního programu, který se touto problematikou zabývá, odložila v pondělí vláda na dnešek. Sestavení konvergenčního programu je povinností každého členského státu, který se odchýlí od konvergenčních kritérií. Nyní jsme tedy Evropské komisi nuceni do 15. února tlumočit kroky, které je vláda v této věci ochotna učinit, a úmysly při snaze o přijetí eura. Pokud se program v Bruselu nebude líbit, mohou Česku hrozit sankce.

Z programu vyplývá, že vláda musí přehodnotit celé spektrum mandatorních výdajů. Podle Janoty zde existuje prostor k úsporám. Dodal, že je třeba dát signál o ozdravování českých veřejných financí nejen Bruselu, ale především finančnímu trhu. Ten totiž na případné excesy státních financí reaguje velice pružně.

Důležitou otázkou je také přístup bankovní sféry k celé strategii. Janota zmínil, že si mu firmy stěžovaly, že jim banky nejsou ochotny půjčovat. Je tedy ochotný ke schůzi s šéfy největších českých bank, kde se je pokusí přesvědčit, aby byli proaktivnější. Další otazník visí i nad firmou ČEZ a její investice směřující za hranice. Janota by taktéž radši z její strany viděl větší podporu rozvoje české ekonomiky.

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Strategie trvá na snížení schodku pod 3 procenta do roku 2014

Cílem konvergenční strategie jsou zdravé veřejné finance, přijatelný stav dluhu a držení deficitu pod kontrolou. K tomu je vláda ochotna přijmout tvrdá opatření. Premiér uvedl, že program je plně v souladu s exit strategií, která je širším dokumentem o východiscích z ekonomické krize. Hlavním cílem programu zůstává snížení deficitu rozpočtu pod tři procenta HDP v roce 2013 až 2014. Mirek Topolánek vyslovil za ODS absolutní podporu celému programu.

Bodům v programu dává za pravdu i předběžná zpráva Mezinárodního měnového fondu. Nabádá tedy vládu k restriktivní a racionální výdajové politice. Podrobnosti k celému programu budou projednány na schůzi tripartity, která je naplánována na první část příštího týdne. Problematiku uzavře schůze vlády 8. února tak, aby byl dokument včas připraven k odeslání do Bruselu.

Problematické jednání ve sněmovně bylo taktéž na programu

Šéf státní kasy Eduard Janota chce konkrétně zkrátit příspěvky na stavební spoření nebo zvýšit daně pro bohaté. Většina návrhů se ale nelíbí sociálním demokratům. Naopak, sami ve sněmovně prosazují novely, které schodek státního rozpočtu zvyšují. Například včera se jim podařilo do druhého čtení protlačit svůj návrh, aby se mateřská vrátila na úroveň loňského roku, a tedy se zvýšila. Do dalšího kola projednávání postoupila také jejich druhá novela - tzv. ošetřovné. Zaměstnancům by se podle ní mohly proplácet první tři dny, kdy se starají o nemocného člena rodiny. Podle Petra Nečase budou důsledky znamenat zvýšení výdajů na výdajové stránce rozpočtu. Konkrétně o 1,5 miliardy. Právě například snížení mateřské bylo součástí vládního úsporného balíčku, který prošel v září. V novém roce klesla o deset procent.

Pravici se nedaří návrhy levice blokovat. Topolánek prohlásil, že každý den, kdy ve sněmovně nic neprojde, je dobrý. ODS je podle něj ochotná využít všech prostředků, které jí poskytuje parlamentní řád, aby další schvalování podobných novel zamezila. Premiér však potvrdil, že bude pokračovat v jednání s ČSSD se snahou stranu přesvědčit, aby vládu taktéž podpořila.