Školáci dostali pololetní vysvědčení, zítra mají volno

Praha – Konec ledna je tradiční dobou pro rozdávání pololetního vysvědčení. Školáci si tak dnes výuku rychle odbyli a zítra je čeká volno. Od pondělí pak dětem z některých částí republiky začínají týdenní jarní prázdniny. Pololetní vysvědčení je důležité zejména pro žáky devátých tříd, spolu s vysvědčením z osmé třídy jej totiž předkládají k přijímacímu řízení na střední školy. Naproti tomu prvňáčci najdou na svém prvním vysvědčení většinou jen jednu velkou jedničku. Na nadcházející tři dny připravily zoologické zahrady nebo muzea programy pro rodiny s dětmi.

V těchto dnech také kvůli obavám z vysvědčení narůstá počet volání na Linku bezpečí. Děti se prý tolik netrápí kvůli svým známkám, spíše se bojí reakce rodičů. „Nevyhrožujte jim a nestrašte je následky kvůli vysvědčení, i když není podle vašich představ,“ radí proto vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková. Právě na tuto linku denně volá kvůli špatnému vysvědčení kolem 30 dětí.

Rodiče by se proto měli zajímat o výsledky svého potomka po celý rok. Podle psychologů by si navíc měli vzpomenout i na svá dětská léta. „Rodiče by o výsledcích svých dětí měli být informováni v průběhu celého roku. My máme i elektronickou žákovskou knížku, a tak si rodiče mohou známky vyhledat na internetu,“ podotkl ředitel ZŠ Lyčkovo náměstí Jan Korda.

Video Reportáž Daniela Šamánka a Veroniky Kabátové
video

Reportáž Daniela Šamánka a Veroniky Kabátové

Pro školáky jsou připraveny různé akce

Tři volné dny může dětem zpříjemnit třeba akce Ledová Praha. V pátek a o víkendu se mohou školáci zdarma nebo s velkou slevou podívat například do Národního muzea, na Pražský hrad, vystoupat na pražské věže nebo se projet na bobové dráze na Proseku. Akci pořádá Pionýr, je určena také dětem z dětských domovů a mimopražským. Volný vstup nabízejí také některé zoologické zahrady, děti se však napřed musejí prokázat vysvědčením s dobrými známkami.

Pokud budou chtít školáci vyrazit do přírody, čekají je teploty kolem minus tří stupňů a sněžení. Díky tomu by si mohly sněhových radovánek užívat i ty děti, které nebudou trávit volné dny na horách. Na prodloužený víkend pak dětem ze Zlínska, Hradce Králové, Nového Jičína, Teplic, Mělníka, Prahy-východ, Prahy-západ a Plzně navazuje ještě týden jarních prázdnin.

Žáky prvního stupně základní školy v pražských Petrovicích zase čekalo jako každý rok překvapení. Vysvědčení děti dostávají každý rok mimo školu, například ve vlaku, na lodi nebo v pavilonu šelem. Letos se prvňáčci vydali do divadla Minor. „My chceme, aby děti z vysvědčení neměly stres, aby se pobavily, aby neměly strach, aby to pro ně prostě byla zábava,“ dodal ředitel ZŠ Praha-Petrovice Petr Zeman.

Rozdávání vysvědčení
Rozdávání vysvědčení
Více fotek
  • Rozdávání vysvědčení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/954/95335.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: www.bobovadrahajanov.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1139/113812.jpg
  • Ředitel ZŠ Praha-Petrovice Petr Zeman předává v divadle Minor vysvědčení prvňáčkům. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1392/139142.jpg