Levice pokračuje ve sněmovně ve vítězném tažení

Praha – V Poslanecké sněmovně dalším dnem pokračovala lednová schůze. Čtrtečnímu odpoledni byly věnovány interpelace poslanců na předsedu vlády Jana Fischera. Sněmovna ovšem jednala už od rána a dnešní den byl opět ve znamení úspěchů levice: občanským demokratům se při jednání o programu nepodařilo vyřadit některé návrhy ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Jednalo se například o vyplacení 13. důchodu nebo zrušení stropů plateb zdravotního a sociálního pojištění. Neuspěla ani TOP 09, která navrhovala, aby sněmovna jednala o její předloze o snížení příspěvků politickým stranám.

Místopředseda ODS Petr Nečas chtěl vyřadit z programu zmíněné komunistické návrhy na zrušení stropů plateb zdravotního a sociálního pojištění, dále na půjčky mladým manželům, zavedení plošné regulace nájemného a na rozšíření okruhu lidí osvobozených od placení televizních a rozhlasových poplatků. Na programu zůstaly předlohy ČSSD proti lichvě a na vyplacení mimořádného 13. důchodu. Sněmovna odmítla vyřadit rovněž návrh KDU-ČSL na vrácení výše mateřské na loňskou úroveň.

Občanští demokraté se ústy Nečase neúspěšně snažili i o to, aby sněmovna jednala o návrhu zahrádkářského zákona, předloze, podle níž by dostávaly příspěvky obce v ochranném pásmu jaderných elektráren, a novele atomového zákona přenášející rozhodnutí o státní energetické koncepci z vlády na sněmovnu. V požadavcích na páteční jednání neuspěla ani ČSSD, která chtěla jednat o svých návrzích na vyplacení mimořádného důchodu a zřízení vysoké školy ve středních Čechách, jak chtěl sociálnědemokratický poslanec Richard Dolejš.

Levice ve sněmovně prosazuje návrhy, které znamenají výdaje ze státní pokladny, a nerespektuje tak názor úřednického kabinetu Jana Fischera. Ten se snaží jít cestou snižování deficitu veřejných rozpočtů. Fischer přesto chce se sociálními demokraty nadále jednat.