Libri prohibiti vynáší výstavu z lágru

Praha – Pražská knihovna Libri prohibiti otevřela výstavu Vyneseno z lágru. V ní nabízí nový pohled na represivní období 50. let v Československu. Prezentuje dopisy, motáky, básně, knihy, dřevořezby, sošky, šperky a dárky, které vězni z komunistických lágrů směřovali svým rodinám. Všechny pocházejí z vězeňského tábora Rovnost na Jáchymovsku. Výstava potrvá až do konce února.

Exponáty pocházejí z období konce 40. let zhruba z rozmezí let 1949 až 1953. Vytvořili je zatčení skauti. Podle autora výstavy Jiřího Gruntoráda chápali pobyt v lágrech jako skautský tábor, kde se mohou zdokonalovat. Motáky a knížky vznikly z materiálů, který měli vězni právě po ruce - mohl to být toaletní a cigaretový papír, útržky z novin nebo poslední stránka z knížky.

„Středem a hlavním bodem výstavy jsou kolibří knížky, které se vejdou do dlaně. Z nich asi nejdůležitější je Přadénko z drátů. To existuje ve dvou variantách. Jedna je ta malinká, muklům se podařilo na ošetřovně vytvořit i velký formát, větší než A4, který je doplněn ilustracemi a akvarely,“ řekl Gruntorád.