Klaus se kvůli očkování vojáků obrátil na hlavního hygienika

Praha - Prezident Václav Klaus požádal hlavního hygienika Michaela Víta, aby mu sdělil, zda je v Česku v současné době pandemie prasečí chřipky. Klaus o tom informoval na svých webových stránkách. Povinné očkování zaměstnanců ministerstva obrany, vojáků i civilistů, považuje prezident za sporné a po Vítovi žádá stanovisko, aby mohl jako vrchní velitel ozbrojených sil ve věci rozhodnout. Klaus se proto zítra ve Strakově akademii zúčastní jednání Bezpečnostní rady státu, kde si informace o prasečí chřipce vyslechne.

 

„Vaše stanovisko potřebuji, abych jako vrchní velitel ozbrojených sil ČR, v součinnosti s vládou ČR a ministrem obrany, mohl v této věci zodpovědně dále postupovat,“ zdůvodnil Klaus svou žádost.

Klaus již ve středu kritizoval nedávné rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka očkovat proti prasečí chřipce všechny vojáky a občanské zaměstnance armády. Pokud by některý z vojáků neuposlechl, čekal by jej kázeňský trest. Podle Klause by se ale vojáci měli rozhodnout sami, zda si vakcínu nechají aplikovat, či nikoli. Ministerstvo obrany rozhodnutí nakonec přehodnotilo a očkování se má nově týkat jen některých z nich.

Video Reportáž Michala Schustera
video

Reportáž Michala Schustera

Vít: Očkování je důležitou prevencí nákazy

Vít dnes Klausovi vysvětlil, že v některých krajích vzrůstá počet nakažených chřipkou až o 12 procent. „Přesně to odpovídá pandemickému kmenu, kdy jsou postiženy mladší generace,“ řekl. Hlavní hygienik dále dodal, že očkování je důležitou prevencí nákazy. Zvláště u vojáků, kteří jsou spolu v častém kontaktu během výcviku. Na Klausovy výtky, že vojáci se stávají „pokusnými králíky“, Vít namítl, že vakcína proti prasečí chřipce je „efektivní a bezpečná“. „Česká republika se zachovala správně, co se týče očkování vybraných skupin. Všechna opatření přijatá Bezpečnostní radou státu a vládou jsou správná,“ dodal Vít.

Klaus považuje povinné očkování za sporné

Česká vláda v reakci na možnou pandemii prasečí chřipky rozhodla už loni o očkování osob nezbytných pro zajištění chodu státu. Očkováni jsou ale především lidé s nemocemi, které by chřipka mohla výrazně zkomplikovat. V lednu pak vláda okruh očkovaných osob rozšířila. Veřejnost však není očkování příliš nakloněna. Zatím se podle ministerstva zdravotnictví nechalo očkovat asi 30 procent lidí vybraných k očkování.

Prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Klaus ve středu povinné očkování označil za „věc spornou, ne-li nepřijatelnou“. „Mělo by to jisté oprávnění v akutní epidemické situaci, ale v ní evidentně nejsme,“ napsal Klaus. Upozornil i na podle něj nevyjasněná zdravotní rizika očkování. Na prasečí chřipku v Česku zemřelo 95 lidí, oficiálně tu bylo potvrzeno 2 381 nákaz touto infekcí.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24