Výpověď pro onkologa Žaloudíka prošetří i premiér

Praha - Případem propuštění zástupce ředitele Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka se bude zabývat i premiér Jan Fischer. Reagoval tak na dotaz poslance ČSSD Ivana Ohlídala, podle něhož se na odvolání podílel jeden z ministerských náměstků. Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že se v propuštění Žaloudíka nijak neangažovalo. Fischer přesto slíbil, že případ prošetří a požádá ministryni Danu Juráskovou, aby se věcí zabývala. O stejnou věc ministryni požádala i vědecká rada České lékařské komory, která označila výpověď za „velmi neuvážený krok“.

„Jsou zde indicie, že tato záležitost má politický podtext a dokonce v pozadí jsou možná ekonomické zájmy určitých zdravotnických soukromých pojišťoven,“ uvedl Ohlídal. Žaloudík by totiž mohl být senátním kandidátem ČSSD proti současnému senátorovi ODS a bývalému ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi.

Spoluzakladatele ústavu Žaloudíka odvolal k 31. březnu ředitel ústavu a předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Oficiálním důvodem je podle mluvčí ústavu úsporné opatření. Premiér s odkazem na vyjádření Juráskové potvrdil informace, že vztahy Vorlíčka se Žaloudíkem dlouhodobě nepatřily k nejlepším. Podle Ohlídala by proto bylo nejlepší Vorlíčka odvolat z funkce, pokud se prokáže, že takto řešil své osobní vztahy. Na premiéra se podle svých slov obrátil kvůli tomu, že se Jurásková odmítla záležitostí zabývat.

Vysvětlení Žaloudíkovi výpovědi požaduje i vědecká rada České lékařské komory. „Profesor Žaloudík je nejen špičkovým lékařem, ale jak prokázal i ve dvou funkčních obdobích děkana lékařské fakulty Masarykovy univerzity, i vynikajícím a čestným člověkem, učitelem,“ uvedl profesor Pavel Pafko. Další člen rady profesor Pavel Klener se pozastavil nad tím, že vynikající onkolog s vynikajícími organizačními schopnostmi byl propuštěn pro nadbytečnost: „Jednoznačně to odsuzujeme jako velmi smutné a odborně nepodložené.“

Masarykův onkologický ústav
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24