Lidovecká novela zakazující internetové sázení míří do druhého čtení

Praha - V Poslanecké sněmovně dnes pokračovala jedna z posledních schůzí před jarními volbami. Poslance mělo čekat především jednání o návrzích na zvýšení mateřské. Návrh komunistů, který měl dnes jít do závěrečného čtení, se ale podařilo ODS a zeleným odložit. Do závěrečného čtení ale nakonec prošel lidovecký návrh k mateřské. Oběma návrhy by se měla sněmovna dál zabývat zřejmě příští středu. Ostatní levicové návrhy se už sice ODS vyřadit nepodařilo, na program ale dostala senátní návrh zákona o účastnících komunistického odboje. Sněmovna návrh poslala do druhého čtení, projednání jí ale zabralo většinu dnešní schůze. Levice proto obvinila ODS z obstrukcí a vyzvala ji, aby přestala blokovat práci sněmovny. Poslanci také v prvním čtení podpořili lidovecký návrh novely loterijního zákona, který kromě jiného zakazuje internetové a mobilní sázky.

Ve sněmovně jsou ještě další tři návrhy na omezení hazardu, jeden sociálnědemokratický a komunistický, druhý senátorský a třetí předložilo hlavní město Praha. Na novém zákonu pracuje i vláda. Lidovecká novela mimo jiné zakazuje bankám a firmám, které převádějí peníze, aby umožňovaly převody peněz v tuzemsku i do zahraničí na úhradu sázek. Za porušení zákazu jim bude hrozit až půlmilionová pokuta. Loterijní firmy by také měly odvádět nejméně pětinu svého výtěžku Státnímu fondu kultury. Novela také obsahuje zpřesněnou definici moderních hracích automatů, takzvaných videoterminálů. Obcím dává pravomoc určit, kde mohou být instalovány výherní přístroje nebo videoloterní terminály, pokud to nejsou zařízení v kasinech. Také zakazuje reklamu na loterie a podobné hry.

Návrhy, které se nepodaří projednat, spadnou pod stůl

Video Brífink KDU-ČSL k jednání sněmovny
video

Brífink KDU-ČSL k jednání sněmovny

Hned v úvodu schůze vystoupil místopředseda ODS Petr Nečas, který navrhl vyřazení všech levicových návrhů, které prošly především díky hlasům ČSSD a KSČM. Dohromady šlo asi o 30 bodů. Levice poté kvůli délce Nečasova projevu ODS obvinila z obstrukce. Ta se ale brání, že jen využívá toho, co jí umožňuje jednací řád. „Pan poslanec Nečas by si měl nechat narůst vousy. Pro délku jeho projevu se mu začíná přezdívat Fidel,“ komentoval předseda klubu KSČM Pavel Kováčik s poukazem na kubánského vůdce Fidela Castra, jehož projevy jsou svou délkou proslulé.

ODS dostala na dnešní program pouze senátní návrh zákona o účastnících komunistického odboje, který už leží ve sněmovně téměř dva roky. Zákon nepředpokládá, že by účastníci odboje dostali finanční odškodnění, jde spíše o morální zadostiučinění. Ve sněmovně vystoupila i předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, která poslancům poděkovala, že se návrhem začali zabývat. „Oni dostanou nějaký certifikát, který bude, doufám, na ručním papíře a bude v rodině znamenat, že jejich předek byl účastníkem protikomunistického odboje. Pro mnoho lidí bude i tento papír znamenat strašně moc,“ řekla ČT. Podle Nečase se tak konečně podařilo vyřídit věc, která měla být hotová už před dvaceti lety.

Návrhy, které vrací mateřskou na loňskou úroveň, jsou ve sněmovně celkem tři. Ve středu poslali zákonodárci do druhého čtení návrh z dílny ČSSD, který vedle mateřské znovu zavádí i proplácení prvních tří dnů ošetřovného. Dnes prošel do závěrečného čtení návrh lidovců, který je tak ve schvalovacím procesu stejně daleko jako návrh KSČM, který počítá i s proplácením prvních tří dnů nemoci.

Zákony ve třetím čtení ale lze podle jednacího řádu sněmovny projednávat pouze ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin. Jednání v jiných hodinách musí schválit sněmovna. Pokud ale nejméně dva poslanecké kluby vznesou námitku, o návrhu mimo vyčleněné hodiny hlasovat nelze. Toho dnes využila právě ODS, které pomohli zelení. Komunistický návrh zákona se tak opět odsunul na příští středu, kdy bude zřejmě projednáván i návrh lidovců.