ČSSD se opřela do ODS kvůli obstrukcím: Nechte toho, nebo vraťte platy

Praha – ČSSD dnes na tiskové konferenci ostře reagovala na probíhající jednání ve sněmovně, které podle ní blokují obstrukce ODS. Předseda ČSSD Jiří Paroubek připomněl, že ODS v době vlády Mirka Topolánka bezdůvodně obviňovala opozici z obstrukcí ve sněmovně a sama je jako nástroj odsuzovala. Občanské demokraty proto vyzval, aby přestali blokovat práci dolní komory. Nevyloučil ani svolání mimořádné schůze. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dodal, že pokud nebudou na konci týdne návrhy zákonů řádně projednány, navrhne ČSSD, aby se schůze prodloužila ještě o další týden. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase jeho strana zatím žádné obstrukce nepoužila.

„Poté, co Topolánkova vláda přišla o důvěru Poslanecké sněmovny, a především rezignací Topolánka na poslanecký mandát ztratila ODS schopnost konstruktivně pracovat na půdě sněmovny. Sama přiznává, že postrádá koordinaci a není schopna přicházet s vlastními návrhy,“ uvedl Paroubek. ČSSD proto slovy svého předsedy vyzvala ODS, aby své vlastní vnitřní problémy nepřenášela na půdu Poslanecké sněmovny a vyřešila si je jiným způsobem než blokováním práce dolní komory.

Jiří Paroubek: „Pokud v tom chtějí poslanci pokračovat, měli by vrátit plat poslance za dobu, kdy místo práce volí obstrukce.“

Bohuslav Sobotka: „Jsme připraveni být v Poslanecké sněmovně tak dlouho, dokud svou práci nedokončí.“

Video Studio ČT24 - Petr Nečas a Pavel Kováčik
video

Studio ČT24 - Petr Nečas a Pavel Kováčik

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se kvůli obstrukcím ODS odsouvá kromě mateřské nebo 13. důchodů i novela loterijního zákona nebo návrhy, které směřují k boji proti korupci. Nevyloučil proto, že by zákonodárci mohli příští týden jednat i ve večerních hodinách. Další možností je podle něj i prodloužení schůze o další týden. Místopředseda ČSSD na tiskové konferenci připomněl i Topolánkův výrok z 11. února loňského roku, kdy prohlásil, že na obstrukce má každý právo, nesmí ale překročit mez, kdy sněmovna ztrácí schopnost cokoliv schválit.

Nečas: Až budeme dělat obstrukce, tak to bude poznat  

„Zatím jsme použili jen standardní nástroje a postupy. Kdybychom chtěli použít obstrukci, tak jsme ji už použili,“ reagoval místopředseda ODS Petr Nečas. Na začátku schůze je podle něj naprosto běžné, že jednotlivé poslanecké kluby přednáší návrhy na změnu pořadu. To, že se jeho strana snaží vyřadit některé body, považuje za správné.

Petr Nečas:

0„Všichni bychom měli vzít zdravý rozum do hrsti. Je předvolební, poněkud hysterická atmosféra, máme úřednickou vládu… Odmítněme všechny poslanecké návrhy, projednávejme pouze vládní návrhy, které mají technicky nezbytný charakter. Čím méně bude tato sněmovna zasedat, tím lépe pro tuto zemi.“   

„V tuto chvíli je vzhledem k časovým termínům naprosto vyloučeno, aby jakýkoliv zákon, který bude schválen v prvním čtení, byl v řádné 60denní lhůtě projednán výbory a postoupen do druhého čtení.“ Všechny zákony, které budou v prvním čtení schváleny, tak budou mít podle Nečase zkrácené lhůty, projednají se ve spěchu a bude v nich spousta chyb. Sněmovna navíc podle místopředsedy fakticky ztratila svou politickou legitimitu. Upozornil, že žádný poslanecký klub není ve stejném složení jako po volbách a všude je i řada přeběhlíků.