České hory očekávají nával lyžařů, školákům začaly prázdniny

Praha – České hory nabízejí ideální lyžařské podmínky. V provozu je většina vleků a do zimních středisek přijíždějí turisté z celé České republiky i ze zahraničí. Dnešní pololetní volno odstartovalo seriál týdenních jarních prázdnin. Až do poloviny března jsou hotely a penziony z velké části obsazené.

Beskydy hlásí i metr sněhu

Přestože v beskydských zimních areálech leží na sjezdovkách místy téměř metr sněhu, je zatím podle vlekařů zájem o lyžování průměrný. „Včera jsme ještě zasněžovali, do rána bylo -10 °C, je to super,“ poukázal však vlekař Roman Zaorálek. Leo Bača, provozovatel lyžařského střediska, doplnil: „Napadl čerstvý sníh, prašan se smíchal s technickým. Myslím, že víkend bude vynikající.“ Přestože se v Beskydech mírně oteplilo, horská služba doporučuje turistům nepodceňovat kvalitní oblečení do hor. V Beskydech už nabízejí své služby také lyžařské školy.

Video Reportáž Daniela Šamánka
video

Reportáž Daniela Šamánka

Silné sněžení má ale i své stinné stránky - například v Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější, túry už vyžadují zkušené posouzení. V posledních dnech na hřebenech hor napadlo 40 centimetrů sněhu. V Jeseníkách stále platí druhý lavinový stupeň. A další problém pro rodiny s dětmi, které nelyžují - kvůli tomu, že je na horách ideální počasí, mnohá centra volného času v okrese Praha-východ a Praha-západ musela zavřít - přihlásilo se jim totiž málo dětí. Většina rodin totiž vyráží za zimními sporty.

Lanová dráha na jedné z beskydských sjezdovek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24