Přijetí nabídky na kandidátce ČSSD Pecina nevylučuje

Praha – Ministr vnitra Martin Pecina by za určitých okolností vážně uvažoval o přijetí postu na některé z kandidátek ČSSD pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Uvedl to ve včerejším vydání pořadu Interview ČT24. Podle svých slov je mu ČSSD blízká, prozatím však podobnou nabídku od žádné politické strany neobdržel. Ke spekulacím okolo Pecinovy kandidatury se vyjádřili i občanští demokraté. Pecina by podle nich musel v takovém případě opustit ministerský post, jinak by šlo o porušení dohody s levicí.

Pecina navíc připustil, že by se nebránil povolební nabídce některé z vítězných stran zůstat ve vládě. Kvůli zmíněnému názoru ODS k pozvánce od ČSSD k účasti ve volbách by se musel sejít s premiérem Janem Fischerem. „Pokud nabídku dostanu od strany, která je mi blízká, což ČSSD opravdu je, tak o tom budu vážně uvažovat. Předtím ale zajdu za premiérem a zeptám se na dohody, o kterých mluvil pan Topolánek. Já o takových dohodách nevím. Podobná nabídka od žádné strany však dosud nepřišla. Já nic neodmítám, protože jsem zatím nic nedostal.“ řekl ministr.

Jako staronový ministr by Pecina usiloval o setrvání policejního prezidenta Oldřicha Martinů ve své funkci. Během rozhovoru tak reagoval na dřívější spekulace deníku Právo o povolebním odchodu Martinů z policejního prezidia. „Do voleb určitě nebudu vládě něco takového navrhovat. Spekulace na téma, že pokud bych zůstal já ministrem, takže pana Martinů odvolám, tak to už je několik spekulací naráz. … Pokud by se nestalo něco mimořádného, kdy funkcionář v takovém případě musí odejít ze svého postu, tak bych byl i nadále s prací současného policejního prezidenta spokojen. Považuji ho za dobrého policejního prezidenta,“ uvedl Pecina.

Protikorupční balíček – nutný prostředek k posílení pravomocí policie

Jedním z ústředních témat současných sněmovních debat je Pecinův návrh zákonů pro účinnější boj s korupcí a organizovaným zločinem, tzv. Protikorupční balíček. Jeho nosnými body jsou nové instituce agenta provokatéra a korunního svědka. To podle původního plánu umožní u dotyčné osoby zastavit trestní stíhání výměnou za klíčové svědectví.

Současné možnosti policie při boji s organizovaným zločinem jsou podle ministra vnitra nedostačující, nová opatření by však nemusela být použita pouze pro podobná vyšetřování. „Jestliže policie dnes nemá možnost na organizovaný zločin nasadit agenta ani použít odposlechy, tak je to marný boj. Institut korunního svědka bude policie používat ve všech kauzách, kde hraje roli organizovaný zločin. Primárně však to, na co chceme cílit, je korupce, v tom spatřujeme největší zlo v české společnosti,“ řekl.

Pecina chce také rozšířit pravomoc policie a Nejvyššího kontrolního úřadu. Nejdřív to vypadalo, že jeho návrh se stane hlavním střetem politiků v letošní předvolební kampani. Jenže ostré výroky teď střídá smířlivější tón. Politici naznačují, že by se nakonec přece jen mohli dohodnout a balíček si ve sněmovně přepsat podle společných představ. „Pokud by byla schválena naprostá většina toho, tak je to asi cesta, o které by se dalo jednat,“ míní šéf ČSSD Jiří Paroubek. ČSSD je ochotná ustoupit občanským demokratům v případě korunního svědka, který měl mít podle původního návrhu absolutní beztrestnost.

Martin Pecina
Martin Pecina
Více fotek
  • Martin Pecina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1087/108685.jpg
  • Sektory vnímané jako nejvíce postižené korupcí ČR autor: ČT24, zdroj: Transparency International http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1315/131436.jpg
  • Poslanci ve sněmovně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1189/118862.jpg