ČSSD chce po volbách zvýšit daně

Praha - Česká republika by mohla podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka přijmout euro nejpozději do roku 2016. To za podmínky, že květnové volby do sněmovny vyhraje jeho strana. Uvedl to dnes na jednání širšího vedení ČSSD, které projednávalo volební program strany. Pokud sociální demokraté vyhrají jarní parlamentní volby, plánují zvýšení daně z příjmu právnických osob nebo spotřební daně z lihovin a tabákových výrobků. ČSSD také chce obnovit progresivní zdanění a zavést dědické daně u dědictví v hodnotě nad deset milionů korun. 

„Budeme hledat cestu k úsporám a hospodářskému růstu. V roce 2013 počítáme s tím, že by schodek státního rozpočtu byl pod úrovní tři procenta HDP. Česká republika by mohla vstoupit do evropské měnové unie v roce 2015 nebo 2016. Může to být i dříve, pokud dojde k hospodářskému oživení,“ prohlásil Paroubek.

Hovořil i o návrzích, které jeho strana zkouší prosadit v Poslanecké sněmovně. Jde například o vyplacení 13. důchodů, zvýšení mateřské či zrušení regulačních poplatků. Podle něho návrhy nejsou rozmařilé, pouze vedou k zachování životní úrovně lidí. Zmínil, že o zrušení regulačních poplatků vyjednává s KDU-ČSL a komunisty. „Chceme dohodnout s lidovci a komunisty kompromis, abychom část těchto poplatků dokázali zrušit,“ řekl Paroubek straníkům.

Video Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou
video

Rozhovor s Bohuslavem Sobotkou

Jiří Paroubek:

0

„Celá evropská sociálnědemokratická strana od nás očekává vítězství v květnových volbách do Poslanecké sněmovny, které zazáří jako nejzářivější hvězda nad naší zemí“.

ČSSD chce vyšší daně pro lidi s výdělkem nad 1,2 milionu

Podle plánu ČSSD by bylo zavedeno druhé daňové pásmo pro daň z příjmu ve výši 38 procent pro lidi s výdělkem nad 1,2 milionu korun ročně. Zvýšení daní odvůvodňují tím, že stát bude potřebovat peníze na podporu hospodářského růstu - aby se snížil deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP a tak se mohlo nejpozději v letech 2015 až 2016 přijmout euro. Dalších úspor chce ČSSD dosáhnout například tím, že zpřísní podmínky pro zadávání veřejných zakázek, a hodlá udělat další personální audity ve státní správě - u všech smluv, který se týkají plnění nad 1 milion korun ročně.

V oblasti boje s korupcí slibují sociální demokraté obnovení finanční policie nebo zavedení černé listiny, na kterou by byly zařazeny společnosti, které uplácely. Stínový ministr vnitra František Bublan mimo jiné navrhl zřízení ombudsmana pro policisty či daňové úlevy pro dobrovolné hasiče.

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek

„Ekonomický program ČSSD je založen na závisti, na neschopnosti nebo neznalosti a jeho důsledkem budou vysoké daně, vysoké dluhy a vysoká nezaměstnanost. V každém případě nás program ČSSD od vyspělých zemí oddálí a oddálí i přijetí eura.“

0

ČSSD proti státním maturitám, rodinám s dětmi vyšší přídavky

Co se týká školství, strana například upustila od státních maturit. Nyní oranžová kniha hovoří o zavedení flexibilnějších standardizovaných zkoušek, které by nahradily „těžkopádné státní maturity“. Dále počítají se zavedením spoření na vzdělávání a půjček pro studenty, pro učitele chtějí prosadit vyšší právní ochranu.

I nadále strana trvá na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, hodlá zabránit privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven a zavést dobrovolné komerční pojištění. Současně ovšem odmítá standardy zdravotní péče. Také plánují podporovat narození prvního dítěte pomocí vyššího porodného a vyšších přídavků. Podle stínového ministra sociálních věcí Zdeňka Škromacha totiž u rodin, které si pořídí jednoho potomka, je větší šance, že si pořídí i další.

Své návrhy programu ve formě takzvaných oranžových knih představovali po celé dnešní dopoledne na zasedání ústředního výkonného výboru jednotliví stínoví ministři. Straníci i veřejnost se k nim budou moci vyslovit do března. Na polovinu března je pak naplánována programová konference strany.

ODS program představí koncem února

Občanští demokraté zatím objíždí regiony se svou Vizí 2020, která posloužila jako základ pro volební program. „Klíčovým problémem je vývoj veřejných financí, zadlužování a hrozba státního bankrotu  a na to my samozřejmě musíme dát zřetelné odpovědi našim voličům,“ uvedl Petr Nečas. Program ČSSD označil jako slibotechnu, která povede ke státnímu bankrotu. ODS podrobnosti o svém programu představí až koncem února.