Reportáž ČT pomohla bezdomovci Zdeňkovi najít práci a bydlení

Praha - Česká televize odvysílala reportáž o tom, jak těžko přežívají extrémní mrazy pražští bezdomovci. A jednomu z nich, absolventu vysoké školy Zdeňkovi, to přineslo štěstí. Jeho příběh vyvolal vlnu solidarity a pomoci. Další den se redakci zpravodajství ozvalo nezávisle na sobě téměř deset lidí, kteří nabízeli oblečení, pomoc, dokonce i práci a bydlení. Jednou z nabídek byl byt v Praze, druhou chata na Šumavě, třetí koňský ranč u Berouna. Když Zdeňkovi městští strážníci další den nabídky tlumočili, okamžitě vděčně vybral tu poslední jmenovanou.

„Reportáž jsme viděli před dvěma dny. Nerozmýšleli jsme se vůbec. Příběh pana Zdeňka byl jiný než ostatní. A už si nešlo vychutnávat teplo domova v sedačce,“ vysvětluje Anna, obyvatelka koňského ranče.

A objevila se překvapivá náhoda. Zdeněk, který v pozdějším věku vystudoval sociální pedagogiku na vysoké škole, se v mládí původně vyučil na chovatele koní. To ale v reportáži nezaznělo, přesto se ozvali majitelé hned čtrnáctihlavého koňského stáda.

Doufám, že ještě deset let budu něco platný

„Je to zajímavé uzavření, spirála se uzavírá a já doufám, že ještě takových deset let budu něco platný,“ komentuje to Zdeněk. „Bude nám moci pomáhat, bude tam ubytovaný, bude mít teplou stravu a bude si tam s námi hrát s koňmi,“ říká Anna.

„Prvotní zásluhu na tomto šťastném konci má práce strážníků z Prahy 4, kteří za panem Zdeňkem chodili, kteří se o něj do jisté míry starali,“ připomíná Jana Přikrylová, mluvčí městské policie.

Příběh Zdeňka jakožto bezdomovce končí. Několik stovek podobně špatných příběhů, jako zažíval on v posledních osmi letech, ale v Praze pokračuje dál.