Po sněhové nadílce platí v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí

Olomouc - V Jeseníkách se zvýšila vlivem nové sněhové nadílky a silného větru hrozba pádu lavin. Horská služba tam proto v pátek vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Pád lavin v nejvyšších moravskoslezských horách hrozí jen mimo turistické trasy, návštěvníci hor by je neměli podle záchranářů opouštět. Stejná výstraha platí rovněž od pátku v Krkonoších.

Návštěvníkům hor, kteří chodí po turisticky značených cestách, žádné laviny nehrozí. Třetí stupeň lavinového nebezpečí se týká všech lavinových katastrů v Jeseníkách a v oblasti Králického Sněžníku. Jde o Velký a Malý Kotel, žleby vrcholu Kamzičník, Červené hory a žleb u pramene Moravy v oblasti Králického Sněžníku. Tam lidé nemají co dělat.

Poslední obětí laviny v Jeseníkách se stal loni v únoru osmnáctiletý snowboardista. Mladíka z Uničova na Olomoucku zasypala lavina v zakázané oblasti Velkého Kotle. Utrpěl mnohočetná zranění, kterým podlehl v sanitce v horském středisku Karlov, kam jej dopravila horská služba.