Každý pátý školák má vadu řeči, pomoci může logoped

Praha - Stále častěji chodí k zápisům do prvních tříd děti, které neumějí správně mluvit. Nějakou vadu řeči má podle logopedů zhruba každé páté dítě nastupující do školy. Horší se také slovní zásoba dětí, málokteré dítě umí vyprávět příběh. Do školy by přitom měly nastupovat jen ty, které už mluví dobře a maximálně neumějí vyslovovat správně jednu hlásku. Někteří rodiče spoléhají na to, že porucha výslovnosti, tedy patlavost či dyslálie, prostě zmizí. A k logopedovi zamíří až po zápisu do první třídy.

Podle učitelů se vady řeči objevují stále častěji hlavně kvůli tomu, že rodiče mají na děti méně času a méně s nimi mluví. Což potvrzují i logopedové. Děti jsou podle nich i pasivnější, už předškoláci vysedávají dlouho před počítačem nebo televizí.

To ale běžnou komunikaci nemůže nahradit a navíc se dítěti omezuje smyslové vnímání. „Děti sice slyší, ale neposlouchají, nenaslouchají. A dívají se, ale nevidí, nevidí rozdíly a detaily,“ říká Hana Kutálková z Asociace klinických logopedů.

Služby logopedů hradí zdravotní pojišťovny

Čím dřív dítě k logopedovi přijde, tím větší je šance vadu řeči odstranit. Pokud si ale rodiče na pravidelné cvičení nenajdou čas, ani logoped nic nezmůže. Logopedů je přitom dost a jejich služby hradí zdravotní pojišťovny.