Prodat zavedenou lékařskou praxi je v Česku problém

Praha – Za kolik se dá v Česku pořídit zavedená lékařská praxe? Těžko říct, protože neexistuje zákon, který by stanovil kritéria na určení sumy za ordinaci. Inzerátů, které nabízejí prodej praxe, je celá řada. Samotný prodej ale už tak jednoduchý není - praxe často končí v rukou zdravotnických velkopodniků.

Ceny zavedených praxí se v Česku pohybují mezi osmi sty tisíci až dvěma miliony – záleží na počtu pacientů, na vybavení či lokalitě. „Dnes panuje naprostá džungle,“ domnívá se šéf České lékařské komory Milan Kubek. Zdravotní pojišťovny přitom neuznávají převod smluv mezi praxí a pojišťovnou. Podle mluvčího největší české pojištovny VZP je proces převodu jednoduchý a bez větších komplikací – pokud je praxe funkční a lékař má potřebnou kvalifikaci. Mnohdy ale uzavření smluv s pojišťovnami trvá delší dobu a doplácí na to pacient. Není výjimkou, když kvůli papírování musí být praxe i několik měsíců zavřená.

Nejistota a ceny praxí tak vedou často k zakládání nových ordinací. „Jednak se domnívám, že přebrat praxi vyjde podstatně dráž, a jednak si myslím, že člověk přebírá něco, za co nemůže být zodpovědný,“ myslí si lékař Hynek Jebavý. Uvolněné ordinace jsou pak lehkou kořistí pro zdravotnické firmy. „Objevují se zde společnosti, které se snaží od lékařů stávající praxe vykupovat a vytvářet jakési zdravotnické supermarkety,“ popisuje Kubek. Navíc v Česku nelze ani praxi zdědit. Problematiku prodeje praxí či případného zdědění v rámci rodiny měly už před lety vyřešit hned dva zákony - jeden v rámci reforem někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), druhý z pera ČSSD. Poslanci se ale na ničem nedokázali shodnout.