Řidiči v Praze protestovali proti omezení rychlosti

Praha - Kolem 250 řidičů dnes v Praze protestovalo proti snížení povolené rychlosti na některých pražských komunikacích. Rychlost na několika úsecích Jižní spojky a magistrály se od ledna snížila na padesát kilometrů v hodině. Nespokojení řidiči se proto sjeli před sedmou večer na Černém Mostě. Pokračovali po Jižní spojce směrem k Barrandovskému mostu, kde byla akce oficiálně ukončena. Část řidičů pokračovala ve společné jízdě směrem k nákupnímu centru v blízkosti Ruzyně na Praze 6, kam po bezproblémovém průběhu dorazila kolem 20:15. Kolonu doprovázela policie, podle jejího mluvčího Tomáše Hulana o asistenci požádal sám pořadatel.

„Protihlukové řešení magistrátu na magistrále je opravdu k smíchu. Myslím, že ani místní obyvatelé si nepřáli omezení rychlosti,“ řekl pořadatel Jan Schermer. Podle něj by místní spíše uvítali plastová okna nebo vybudování protihlukového tunelu. Řidiči ale nejsou proti všem snížením rychlosti, podle Schermera má padesátka smysl například u Nuselského mostu, kde auta stejně dojíždějí k semaforu. „Ale nelíbí se nám (padesátka) před Chodovem na výjezdu z Prahy. Hlavně v noci je zbytečná,“ doplnil Schermer. Podle něj řidiči v těchto místech sníženou rychlost stejně nedodržují.

„Cílem této akce je dát dohromady lidi, kteří se snaží upozornit na dle našeho názoru nesmyslná omezení individuální motorové dopravy v Čechách. Spousta dopravních opatření se tu provádí bez ohledu na řidiče tak, aby na tom měli úředníci co nejméně práce,“ dodal pořadatel.

Rychlost na hlavních tazích metropole je ze zákona stanovena na 50 kilometrů za hodinu, magistrát ji ale dopravními značkami zvýšil většinou na 70 kilometrů. V noci můžou řidiči jezdit až o 30 kilometrů rychleji.

Plán na snížení hluku v hlavním městě magistrát představil loni v září. Kromě omezení rychlosti na důležitých dopravních tepnách chce nadměrnou hlučnost zmenšit vybudováním protihlukových stěn nebo úpravou povrchů vozovek.


Padesátikilometrovou rychlostí musí od Nového roku řidiči jet ulicí 5. května v úseku Jižní spojka - Boženy Němcové, ulicí Cínoveckou v úseku Kostelecká - MÚK Letňany, po Jižní spojce v úseku Vrbova - Chodovská a také v úseku Barrandovský most - Vrbova, ulicí Spořilovskou v úseku Brněnská - Jižní spojka a Lipskou v úseku Za Teplárnou - Evropská. Omezení se zavedlo ve snaze snížit hluk.