Chlapce zavalil sníh, nepřežil

Měděnec – Třináctiletý chlapec z Měděnce na Chomutovsku nepřežil zavalení sněhovým převisem, který na něj spadl na místním kopci. Spolu s ním zůstal pod sněhovou vrstvou uvězněn další chlapec. Tomu se však podařilo vyhrabat ven. Chlapci, kterému se povedlo zpod sněhu vyprostit, je 15 let. Podle policejní mluvčí Marie Pivkové po vyproštění utíkal ihned pro pomoc. Na místě neštěstí zasahovala horská služba. Policisté zatím nepředpokládají, že by v souvislosti s neštěstím mohl být někdo obviněn z trestného činu.

„Na nestabilní podloží napadalo v posledních dnech mnoho sněhu a do toho foukal i silný vítr,“ objasnila možné příčiny pádu převisu Pivková. Podle Horské služby Krušné hory se chlapci na prudkém svahu klouzali po sněhových návějích a jedna z nich se s nimi utrhla. Masa sněhu s nimi popojela o přibližně 30 metrů. Pro pomoc doběhl druhý, patnáctiletý chlapec, kterému se podařilo ze sněhu vyprostit.

„Naši záchranáři ihned zavolali rychlou lékařskou pomoc a ve třech vyrazili na místo. Na svah se dostali kolem šesté hodiny večerní a zahájili sondování sněhové masy a již po deseti minutách chlapce našli,“ uvedl náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Záchranáři poté na místě začali s resuscitací. S tou jim pomohl i zdravotník z Vejprt, který na místo také dorazil. „Po dalších deseti minutách se na místo dostavila lékařka rychlé pomoci z Kadaně, která však podle našich informací konstatovala smrt,“ řekl Güttner. Starší z obou hochů je v současné době v nemocnici na pozorování, žádná vážná zranění neutrpěl.

Lidé podceňují nebezpečí malých lavin

Podle pracovníků Horské služby lidé v současných sněhových podmínkách často podceňují nebezpečí podobných malých lavin. „Krušné hory nejsou lavinovou oblastí, ale takové lavinky se mohou tvořit na všech prudkých svazích, kde vítr navál sníh. Proto varujeme všechny před vstupem na zasněžené svahy ve volném terénu větším než 35 stupňů,“ dodal Güttner.

„Mluvila jsem s otcem včera a přislíbila jsem mu pomoc, jak finanční, tak kdyby cokoliv potřeboval, obec mu bude nápomocna,“ oznámila starostka Měděnce Valerie Marková. Podle starostky je kopec Mědník běžně využíván k rekreaci, chodí si na něj hrát i děti. „Neštěstí jsme zabránit nemohli, stalo se na soukromém pozemku v místech, kde býval horský hotel,“ uvedla Marková.

Podle ní je neštěstím celá obec zaskočena, protože je letos na Měděnci mnohem méně sněhu než bývá obvyklé a v minulosti se nikdy nic podobného nestalo. „Je to hrozné, všichni se tu známe, jsme jako rodina a nikdo tomu nemůže uvěřit,“ dodala starostka vesnice, ve které žije asi 170 obyvatel.