Pionýr slaví dvacet let obnovené činnosti

Praha – Pionýr, symbol komunistické ideologie, slaví 20. výročí své novodobé historie. Dvě desetiletí bojuje o svou identitu a přesvědčuje veřejnost, že se s komunistickou minulostí zcela rozešel. A vypadá to, že se mu daří – v současnosti je s více než 17 tisíci členy po hasičích a Junákovi třetí největší mládežnickou organizací v Česku.

Cílem první pionýrské organizace v Československu, která vznikla v roce 1949, bylo ideologicky působit na mládež. Historik Petr Blažek připomněl, že už slib při samotném vstupu do Pionýra byl ideologický. Ke změně došlo v roce 1968, kdy se Pionýr více osamostatnil a přestal klást důraz na ideologickou osvětu. Takový měl zůstat i po roce 1990 a vedení se rozhodlo název neměnit, jak informoval místopředseda Pionýra Martin Bělohlávek.

Přestože Pionýr slaví dvacáté výročí své novodobé historie, s názorem veřejnosti musí stále bojovat. „Naše činnost významně smývá předsudky,“ říká předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Oslavy 20. výročí nového Pionýra vyvrcholily včera večer. Do Kongresového centra v Praze zamířil i premiér Jan Fischer.

20 let obnoveného Pionýra
20 let obnoveného Pionýra