V lednu zatím zahynulo na silnicích 35 lidí, nejméně za sedm let

Praha - Podle předběžných policejních statistik zahynulo za první měsíc tohoto roku na silnicích 35 lidí. Jeto nejmenší počet obětí dopravních nehod v lednu za sedm let, víc jak dvakrát méně než v tomto období loni. Policisté míní, že nízký počet tragických nehod ovlivnilo především počasí. Kvůli sněhovým kalamitám a mrazům řada řidičů v lednu raději nevyjížděla.

Letos je na silnicích zatím malý provoz. V uplynulých týdnech řidiči často ani nevyjížděli, protože v případě sněhové vánice by neměli kde zaparkovat, a ve dnech, kdy sněžení vystřídaly silné mrazy, byl zase povrch silnic namrzlý, takže lidé jezdili opatrněji. Loni v lednu zahynulo na českých silnicích 78 lidí.

Také dnes na mnohých místech Česka ztěžovalo řidičům cestování sněžení nebo sněhové přeháňky, na řadě míst i mlha. Hlavní tahy jsou sjízdné, ale na silnicích nižších tříd zvláště v horských oblastech zůstává ujetá vrstva sněhu krytá posypem nebo rozbředlý sníh, někde je na vozovkách námraza nebo se na nich kvůli větru tvoří sněhové jazyky.