Senát utratí za zahraniční cesty o tři miliony méně než loni

Praha – Celkem chce letos Senát za zahraniční cesty utratit šestnáct milionů korun, tj. o tři miliony méně než loni. Cestovní plány senátorů jsou ovšem méně přehledné než v případě Poslanecké sněmovny. O konkrétních cestách se v horní komoře rozhoduje až v průběhu roku. „Mezi zásady patří například to, že cesta může být schválena, pokud je na pozvání dotyčného parlamentu z příslušné země,“ vysvětluje senátní mluvčí Petr Kostka. Senátoři také musí své cesty koordinovat s poslanci a diplomaty.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka vyráží brzy do Austrálie a na Nový Zéland. Na palubu armádního speciálu vezme také tři své kolegy. „Předsedovy cesty vychází z konceptu zahraniční politiky Senátu. I do této destinace bere skupinu podnikatelů,“ říká mluvčí Kostka. Cesta bude stát přibližně 300 tisíc korun.

Do světa se tradičně rozletí také senátoři z výborů. Specialisté na životní prostředí chtějí do Číny a Švédska, výbor pro zdravotnictví do Jordánska a Velké Británie. A členové evropského výboru by rádi cestovali do Ázerbájdžánu, Egypta nebo Irska.

„Během jedné cesty máme zhruba sedm setkání, to je od rána do večera poměrně nabitý program. Rozhodně to nelze spojovat s nějakou turistikou,“ říká senátor za ODS Luděk Sefzig.

Členové hospodářského výboru se chtějí podívat do Turecka nebo Rumunska. A zahraniční experti do Libanonu a Sýrie. „Buď budeme dělat zahraniční politiku, anebo se tady budeme potácet ve vlastním skanzenu,“ zdůrazňuje senátor Jiří Dienstbier.

Plány zahraničních cest senátorů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24