MŽP nesouhlasí s výstavbou spalovny odpadů u Pardubic

Pardubice - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nesouhlasí s výstavbou kontroverzní spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic. Úřad dnes vydal nesouhlasné stanovisko k posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Spalovnu chce přebudováním nevyhovující uzavřené spalovny postavit česko-rakouská společnost AVE CZ. Výstavbu spalovny odmítají i místní samosprávy a občanská sdružení. Desítkymtisíc lidí podepsaných pod peticemi doufají, že spor o spalovnu nakonec vyhrají. Stanovisko ministerstva není závazné, jde o doporučení, kterým by se měly řídit další úřady, například stavební.

Ministerstvo v odůvodnění stanoviska připomnělo, že stavbu provází zásadní a masivní odpor veřejnosti a samospráv. Úřad firmě AVE CZ vytkl, že v dokumentaci ani v jejich doplněních nebyla předložena varianta, která by byla dostatečně vzdálena od obytné zástavby. Úřad také konstatoval, že o skutečně vyprodukovaných nebezpečných odpadech v regionu nejsou k dispozici adekvátní informace. Nejasné podle ministerstva také bylo to, zda se ve spalovně budou likvidovat odpady ze starých ekologických zátěží v regionu.

S variantou snížení kapacity spalovny z 20 000 tun na 12 000 tun odpadů za rok, jak ji navrhl zpracovatel posudku, ministerstvo nesouhlasilo. Neprošla podle něj řádným procesem posouzení EIA. Nynější posouzení totiž počítalo s výstavbou zařízení o kapacitě 20 000 tun a snížení bylo dáno jen omezením počtu provozních hodin. Navíc prý nebylo prokázáno, že region zařízení s kapacitou 20 000 tun potřebuje.

Česko-rakouský investor od počátku tvrdí, že jde o ekologický projekt a obavy ze zamoření ovzduší a rakoviny nejsou na místě. „Ten projekt není úplně pochopen po té technické stránce. Odpor je podle mě neopodstatněný,“ řekl technický ředitel AVE CZ Jiří Čenský.

Petici podepsalo kolem 50 tisíc lidí   

Protestní petici proti spalovně podepsalo rekordních zhruba 50 000 lidí. Ostře proti se postavily radnice Pardubic, Chrudimi, Hradce Králové i menších obcí v okolí plánovaného zařízení, nesouhlasí ani Pardubický kraj. Lidem mimo jiné vadí, že spalovna by měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby. Investor tvrdí, že spalovna bude bezpečná. „Jsme hrozně vděční, že se lidé postavili na stranu svého zdraví,“ uvedl zastupitel Pardubic Jan Linhart.  

Pardubická ČSSD a občanské sdružení Stop spalovně chtěly dosáhnout úplného zrušení procesu posuzování vlivů na životní prostředí EIA. O spalovně tento týden jednal Senát, znovu by se jí měl zabývat zřejmě v březnu. 

Původní spalovna v Rybitví šest let nefunguje, překračovala emisní limity. Před čtyřmi lety ji koupila česko-rakouská firma AVE CZ odpadové hospodářství. Hlavní investor se v posledních dnech omezil pouze na stručném písemném prohlášení. V něm mimo jiné uvádí, že laický a emotivní převážil nad racionálním řešením problematiky odpadu a ekologických zátěží. Projekt nevzdává a o spalovnu chce dál usilovat.