Řídil s víc než dvěma promile, trest žádný

Praha – Václav Koloušek řídil svoje auto s víc jak dvěma promile alkoholu v krvi. Řízení nezvládl a naboural do sloupu. Jen náhodou nikoho nezranil či nezabil. Přesto zůstane nepotrestán – státní zástupce jeho případ zastavil odklonem. To je zákonný postup, který při splnění určitých podmínek další pokračování kauzy stopne.

Policisté mu naměřili 2,14 a 2,24 promile alkoholu v dechu – což při způsobení nehody znamená podezření z trestného činu, hrozbu vězení, zákaz řízení a pokuty v řádech desetitisíců. Jenže důchodce Koloušek chomutovskému okresnímu státnímu zástupci řekl, že už nikdy řídit nebude. A zástupce případ zastavil. Náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl se proto rozhodl, že rozhodnutí podřízeného prověří.

Případ tak poukazuje na překvapivý paradox českého právního systému, pokud před jízdou řidič vypije do 0,9 promile alkoholu, spadne do roviny přestupku. Pak ani přiznání viny, ani lítost, ani předchozí bezúhonnost nepomůže a řidič dostane pravděpodobně 50tisícovou pokutu a zákaz řízení. Pokud ale vypije více, bude se věc posuzovat jako trestný čin – a státní zástupce či soudce mohou trest prominout.

0

Redaktor ČT Luboš Rosí: „Ale víte, co to znamená pro řidiče, to je stejné, jako kdybyste jim řekli: Pijte víc, udělejte trestný čin a potom máte šanci, že vám to bude prominuto, zatímco pokud budete pít relativně málo, do 0,9 promile, tak vám to prominuto být nemůže.“ Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka: „Je to Vaše interpretace. Dá se to tak interpretovat.“

Česká televize o případu informovala také ministerstvo spravedlnosti. To věc komentovat nechce a kolik takových případů je, prý neví, protože si statistiky v této věci nevede. Ministerstvo dopravy po upozornění ČT tvrdí, že zkusí o legislativě uplatňované na pijáky za volantem s kolegy z ministerstva spravedlnosti diskutovat. Přestože žádný nový zákon na obzoru není, situaci by podle nich mohl změnit například metodický pokyn jak ke státním zástupcům, tak k soudům.

Alkohol
Alkohol