Tupozrakost se dá vyléčit, ale musí se na ni přijít včas

Praha - Desetitisíce dětí v Česku mají problém s tupozrakostí - nevidí ostře. Rodiče často první příznaky podcení, na nemoc se přijde pozdě a potomek má handicap, který může ovlivnit třeba výběr povolání. Přitom vadu, pokud je odhalená včas, jde skoro odstranit. 

Rodiče malých dětí by si proto měli všímat, když jejich ratolest začne například špatně sahat po hračce nebo natáčí hlavu na stranu. Při tupozrakosti je ostrost obrazu snížena až na jednu desetinu, tupozraké oko také často nevidí trojrozměrně, což je handicap ve sportu, škole i výběru povolání. Tupozrakost bývá nejčastěji spojena s dioptrickými vadami a šilháním.

Přitom léčit tupozrakost je jednoduché, když se odhalí včas – nejlépe kolem dvou, tří let. Po osmém roku dítěte se vada už léčit nedá. Léčba je bezbolestná, zdravé oko je zakrýváno, aby se to nemocné posílilo. „To zakrývání spočívá v tom, že děti nosí klapičku, to jsou ty děti, které potkáváme na ulicích, jak mají brýle a tu neprůhlednou klapičku,“ popisuje primář oční kliniky pražské motolské nemocnice Milan Odehnal. Úspěšnost léčby je přitom kolem devadesáti až devadesáti pěti procent.