Silnice místy kloužou, dopravu komplikují i sněhové jazyky

Praha – Dopoledne byly kluzké silnice v celém Česku, v některých regionech navíc sněžilo. Většina silnic je s velkou opatrností sjízdná, uzavřena je komunikace III. třídy mezi Mladým Smolivcem a Starým Smolivcem na Plzeňsku. Kvůli zavátým kolejím stále zůstává uzavřena část železniční trati Rakovník–Mladotice mezi Čistou a Kralovicemi. Na řadě míst na silnicích komplikují provoz také nehody. Od osmi do devíti hodin byla po havárii kamionu uzavřena dálnice D1 na 29. kilometru, nyní je tam provoz omezen v levých jízdních pruzích. Sněhové jazyky se vyskytují na Benešovsku, Kladensku, Příbramsku a Rakovnicku.

Neprůjezdná stále zůstává železniční trať mezi Čistou a Kralovicemi u Rakovníka. Zatím se z ní nepodařilo odstranit navátý sníh. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla řekl, že na pomoc přivolali sněhovou frézu z Berouna. Kdy bude železnice opět průjezdná, ale nedokázal odhadnout. Místo všech vlaků tam jezdí náhradní autobusová doprava.

Zledovatělé jsou silnice ve velké části Jihočeského kraje, silničáři se je snaží sypat nebo chemicky ošetřovat. Na ledovku si musí řidiči dát pozor především na Táborsku, Písecku a Jindřichohradecku.

Silničáři v Plzeňském kraji uzavřeli regionální silnici mezi Mladým a Starým Smolivcem, na dalších silnicích jsou potom sněhové jazyky nebo závěje. Nový sníh leží na Klatovsku, kde pokrývá většinu silnic druhé a třetí třídy.

V Karlovarském kraji se po celý den vyskytují sněhové přeháňky, místy i poměrně intenzivní. Kvůli větru se na mnoha místech tvoří sněhové jazyky a někde také závěje. Doprava je kvůli tomu komplikovaná především na nechráněných a výše položených lokalitách. Například na Tepelsku a v Krušných horách.

Hustě sněží ve Zlínském kraji, silničáři se snaží komunikace udržovat. V horských oblastech regionu je na silnicích vrstva ujetého sněhu krytá posypem, v nejvyšších polohách Vsetínska je vysoká až patnáct centimetrů. Místy jsou vyjeté ledové koleje. Sníh padá i na Vysočině na Jihlavsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Kvůli sněžení je částečně snížená viditelnost. Řidiči musí být zejména kvůli vrstvě nového sněhu velmi opatrní.

V noci sněžilo také v Královéhradeckém a Libereckém kraji. S výjimkou horských oblastí, kde se místy stále vyskytují přeháňky, ale již sníh nepadá, na tazích první třídy tak zůstává rozbředlá vrstva sněhu a místy mohou namrzat. Řidiči by měli být opatrní zejména na nesolených silnicích nižších tříd, které pokrývá ujetá vrstva sněhu.

Podobná situace je i v Olomouckém a Pardubickém kraji. V noci sněžilo především na Chrudimsku, Šumpersku, Jesenicku, Přerovsku a Olomoucku. Na silnicích prvních tříd v těchto okresech motoristé narazí na zbytky rozbředajícího sněhu, na komunikacích nižších tříd je potom nový sníh.

Ve středních Čechách se místy tvoří sněhové jazyky. Překvapit mohou řidiče i na rychlostních silnicích R4, R6 a R7, informuje Ředitelství silnic a dálnic. Sněhové jazyky jsou na Benešovsku, Kladensku, Příbramsku a Rakovnicku. Na silnicích nižší třídy ve vyšších polohách kraje leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Nymbursku a v okolí Prahy leží na silnicích rozbředlá vrstva sněhu.