Kundera v Paříži převzal čestné občanství Brna

Brno/Paříž - Spisovatel Milan Kundera převzal z rukou brněnského primátora Romana Onderky čestné občanství města Brna. Hlava brněnské radnice mu ocenění přivezla do Paříže, kde spisovatel žije. Milan Kundera se v Brně před osmdesáti lety narodil, udělení čestného občanství schválili zastupitelé v prosinci jednomyslně. Kundera městu napsal, že je připraven ocenění převzít, ale kvůli zdravotním problém ne v Brně.

„Jde o jedno z nejvyšších ocenění, které statutární město Brno může udělit… Nevím, jestli zastupitelé vnímali to ocenění tak, aby Milana Kunderu podpořili, v mém případě to tak určitě bylo,“ uvedl ve Studiu ČT24 primátor města Brna Roman Onderka na otázku, zda se udělením této ceny Brno staví na Kunderovu stranu v kauze jeho údajného udavačství. Šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík naopak považuje ocenění spíše za přínos samotnému městu.

„Akce proběhla podle plánu,“ komentoval předání ceny vedoucí magistrátního odboru zahraničních vztahů Mojmír Jeřábek. Kundera a jeho manželka Věra pozvali Onderku a Jeřábka k sobě domů. Obědvat šli společně do jedné z oblíbených restaurací Kunderových poblíž jejich bytu. Celkově prý společně strávili pět hodin. „Kundera dal najevo, že považuje za velkou čest, že jsme za ním přijeli,“ zhodnotil schůzku Onderka.

Brněnský primátor vezl vedle ocenění Milanu Kunderovi do Paříže také dvě ručně vyráběné sklenice a jihomoravské víno. Za osobní dar pro spisovatele Onderka zvolil plnicí pero, manželce Věře věnoval přívěšek s vltavínem. „Co jiného dát spisovateli,“ podotkl primátor.

Podle Onderky média sice popisují Kunderu jako nepřístupného a uzavřeného člověka. Ve skutečnosti je prý ale velmi vstřícný a má obrovský smysl pro humor. Hovořili prý společně o všech možných tématech, i o sportu. Onderka referoval o úspěších hokejového mužstva Kometa Brno, načež Kundera zavzpomínal na setkání s jedním z jejích dávných hráčů - Vlastimilem Bubníkem. 

Spisovatel údajně neustává v práci. Nyní prý kontroluje anglický a německý překlad své poslední knihy s názvem Setkání. Spisovatel prý řekl, že je ochotný uvažovat o uvedení některé své hry v některém brněnském divadle.

Kauza údajného Kunderova udavačství spisovateli nijak neuškodila

Miroslav Balaštík ve Studiu ČT24 také zhodnotil doznívání aféry okolo Kunderova údajného udavačství. „Stalo-li se něco v souvislosti s touto událostí, byla to obrovská solidarita spisovatelů na celém světě, kteří se za Milana Kunderu postavili. Myslím, že to rozhodně nijak neuškodilo jeho postavení jednoho z největších žijících spisovatelů,“ řekl Balaštík s tím, že je zbytečné se dále zaobírat danými dokumenty, protože už bylo několikrát jasně řečeno, že dokumenty nic neprokazují, už vůbec ne Kunderovo udavačství.

Onderka řekl, že i o tomto tématu padly dvě věty - shodli se, že jde o
nešťastnou, nepravdivou a populistickou záležitost bulvárního charakteru. Onderka se svěřil, že o nominaci Kundery na čestné občanství uvažoval již delší dobu. Aféra jej pak vyprovokovala k rozhodnému činu. 

Ve Francii měl Kundera plnou podporu. Po rozvíření případu dostal na půdě Francouzské akademie v Paříži prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových za celoživotní dílo. Porotu akademie údajně ovlivnila právě i kampaň, které se kvůli záležitosti rozpoutala.